18 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 308
  • 0

Bal, bal arıları tarafından yapılan kalın, tatlı bir şuruptur.

Sağlıklı bitki bileşikleriyle doludur ve birçok sağlık yararına bağlanmıştır.

Ancak, hangi bal türünün – çiğ veya normal – en sağlıklı olduğu konusunda tartışmalar vardır.

Bazı insanlar balın ham çeşitliliğinin optimal sağlık için daha iyi olduğuna inanırken, diğerleri arasında hiçbir fark olmadığını iddia ediyorlar.

Ham Bal Nedir?

Ham bal, en iyi “bal kovanında olduğu gibi” olarak tanımlanır.

Balın kovanın peteklerinden çıkarılması ve balın bal mumu ve ölü arılar gibi yabancı maddelerden ayrılması için bir ağ veya naylon kumaşın üzerine dökülmesiyle yapılır.

Süzünce çiğ bal şişelenir ve tadını çıkarmaya hazırdır.

Öte yandan, normal bal üretimi, şişelemeden önce pastörizasyon ve filtrasyon gibi birkaç adım daha içerir .

Pastörizasyon balda bulunan mayayı yüksek ısı uygulayarak yok eden bir işlemdir. Bu raf ömrünü uzatmaya yardımcı olur ve daha yumuşak hale getirir.

Aynı zamanda, filtrasyon ayrıca artıklar ve hava kabarcıkları gibi yabancı maddeleri uzaklaştırır, böylece bal daha uzun süre berrak bir sıvı olarak kalır. Bu, estetik olarak birçok tüketiciye çekici geliyor .

Bazı ticari ballar ayrıca ultrafiltrasyona maruz bırakılarak işlenir. Bu işlem daha şeffaf ve pürüzsüz hale getirmek için daha da arıtır, ancak polen, enzimler ve antioksidanlar gibi faydalı besinleri de çıkarabilir.

Ayrıca, bazı üreticiler maliyetleri azaltmak için bala şeker veya tatlandırıcılar ekleyebilir .

ÖZET
Ham bal, en iyi “bal kovanında olduğu gibi” olarak tanımlanır. Ticari işlem yöntemlerini kullanarak kovandan ekstrakte edilir, süzülür ve doğrudan şişeye dökülür.

Ham ve Düzenli Bal Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

Ham ve düzenli ballar oldukça farklı şekilde işlenir.

Bu, ikisi arasında, özellikle de kalitedeki çeşitli ayrımlara yol açabilir.

İşte çiğ ve normal bal arasındaki temel farklar.

Ham Bal Daha Besleyicidir
Ham bal çok çeşitli besinler içerir.

Yaklaşık 22 amino aside, 31 farklı minerale ve çok çeşitli vitamin ve enzimlere sahiptir. Bununla birlikte, besinler sadece az miktarda bulunurlar.

Ham bal konusunda en etkileyici olanı, yaklaşık 30 çeşit biyoaktif bitki bileşiği içermesidir. Bunlara polifenoller denir ve bunlar antioksidanlar gibi davranır .

Birçok çalışma, bu antioksidanları, inflamasyonun azalması ve düşük kalp hastalığı riski ve bazı kanserler de dahil olmak üzere etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir.

Tersine, ticari ballar, işleme yöntemleri nedeniyle daha az antioksidan içerebilir.

Örneğin, bir çalışma çiğ ve işlenmiş baldaki antioksidanları yerel bir pazardan karşılaştırmıştır. Ham balın işlenmiş çeşitten 4,3 kat daha fazla antioksidan içerdiğini bulmuşlardır.

İlginç bir şekilde, ABD merkezli Ulusal Bal Kurulu tarafından yapılan resmi olmayan bir çalışma , minimal olarak işlenmiş balın, çiğ balınkilere benzer antioksidanlar ve mineraller içerdiğini buldu.

Ancak, iki türü karşılaştıran çok az çalışma vardır. Bu alanda daha fazla araştırma yapılması, balın antioksidanları üzerindeki işlemlerin etkisine ışık tutmaya yardımcı olabilir.

En Düzenli Bal Polen İçermez
Arılar çiçekten çiçeğe nektar ve polen toplarlar.

Nektar ve polenler, petek içine yerleştirildikleri ve sonunda arılar için bir besin kaynağı oldukları arı kovanına geri götürülür.

Arı poleni şaşırtıcı derecede besleyicidir ve vitaminler, amino asitler, esansiyel yağ asitleri, mikro besinler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250’den fazla madde içerir.

Aslında, Alman Federal Sağlık Bakanlığı arı polenini ilaç olarak kabul ediyor.

Arı poleni birçok etkileyici sağlık yararına bağlanmıştır. Çalışmalar iltihapla mücadelede ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmede yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Aynı zamanda kalp hastalığı ve felçle mücadeleye yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

Ne yazık ki, ısıl işlem ve ultrafiltrasyon gibi işleme yöntemleri arı polenini kaldırabilir.

Örneğin, resmi olmayan bir çalışma ABD’deki 60 ticari bal markasının örneğini analiz etti ve tüm örneklerin% 75’inden fazlasının polen içermediğini keşfetti.

Düzenli Balın Saklı Şekerleri veya Tatlandırıcıları Olabilir
ABD’de her yıl yaklaşık 400 milyon pound bal tüketilmektedir.

Bal çok popüler olduğu için, bu yüksek talebi sadece yerel tedarikçilerden karşılamak zor. ABD’de tüketilen balın yaklaşık% 70’inin ithal edilmesinin nedeni budur.

Ancak, normal balın şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi diğer tatlandırıcılar ile kontamine olması konusunda ciddi endişeler var.

ÖZET
Ham ve düzenli ballar esas olarak nasıl işlendiklerine göre değişir. Ham bal polen içerir, daha besleyici olabilir ve her ikisi de ticari ballarda bulunabilecek ilave şeker veya tatlandırıcı içermez.

 

Sağlığa Faydaların çoğu Ham Bal’a atfedilir
Bal bazı etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir .

Araştırmalar, kan basıncı ve kolesterol gibi kalp hastalıkları için risk faktörlerini azaltmaya, yara iyileşmesini iyileştirmeye ve hatta öksürükleri tedavi etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bununla birlikte, bu sağlık yararlarının çoğunlukla çiğ bal ile ilgili olması muhtemeldir, çünkü antioksidanlar ve diğer faydalı bileşenlerde daha yüksektir.

Bu bileşenlerden biri, glukoz oksidaz denilen bir enzimdir. Bu enzim balın antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerini veren moleküllerin üretilmesine yardımcı olur.

Ne yazık ki, bu enzim ısıtma ve filtreleme gibi işlemlerle tahrip olabilir.

Ayrıca, minimal işlenmiş balların çiğ bal ile aynı düzeyde antioksidanları olup olmadığı tamamen açık değildir. Örneğin, gayri resmi bir çalışma , minimal olarak işlenmiş balların çiğ bal ile benzer antioksidan seviyelerine sahip olduğunu, ancak önemli ölçüde daha az enzime sahip olduklarını tespit etti.

Tüm sağlık yararlarından emin olmak istiyorsanız, çiğ bal seçmelisiniz.

ÖZET
Balın sağlığa faydalarının çoğu, antioksidanlarına ve enzimlerine bağlanabilir. Ticari ballar işlendiğinden, daha düşük seviyede antioksidanlar olabilir.

Ham Bal Organikle Aynı Değil
Ham ve organik ballar, farklı ülkelerde farklı düzenlemelere tabidir.

Ham olarak sınıflandırılan balın pastörize edilmesine veya işlenmesine izin verilmez.

Tersine, organik balın basit bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın (USDA) organik hayvancılık standartlarını karşılayan bir arı çiftliğinden gelmesi gerekir.

Bu, arıların, çiçeklerin ve balın böcek ilacı, kimyasal madde ve USDA kriterlerine uygun diğer faktörlerle temas etmesine izin verilmemesi anlamına gelir.

Ancak, pastörize edilemeyeceğini veya işlenemeyeceğini söyleyen belirli bir kural yoktur. ABD’de bu, organik balın ayrıca pastörize edilip işlenebileceği anlamına gelir.

ÖZET
Ham ve organik bal, farklı ülkelerde farklı düzenlemelere tabidir. ABD’de, organik balın ısıtılamaması veya işlenememesi gibi bir kural yoktur, bu da çiğ olmayabileceği anlamına gelir.

 

Ham Bal Yeme Riskleri
Ham bal Clostridium botulinum bakterilerinin sporlarını içerebilir .

 

Bu bakteri özellikle bebeklere, bir yaşın altındaki çocuklara ve hamile kadınlara zararlıdır. Hayatı tehdit edici felce neden olan botulizm zehirlenmesine neden olabilir .

Ancak, sağlıklı yetişkinler ve daha büyük çocuklar arasında botulizm çok nadir görülür. Vücut yaşlandıkça, bağırsak botulinum sporlarının büyümesini durduracak kadar gelişir.

Bununla birlikte, çiğ bal yedikten hemen sonra mide bulantısı, kusma ve ishal gibi yan etkiler yaşıyorsanız, derhal doktorunuzu görmelisiniz.

Düzenli balın ayrıca Clostridium botulinum sporları içerebileceğini unutmayın . Bu, bebekler, bir yaşın altındaki çocuklar ve hamile kadınların da bundan kaçınması gerektiği anlamına gelir.

ÖZET
Ham bal sağlıklı yetişkinler için güvenli olsa da, bebekler ve hamile kadınlar için tehlikeli olabilir. Gelişmekte olan bebeklerin bağırsaklarında çoğalabilen Clostridium botulinum bakterilerinin sporlarını içerebilir .

En Sağlıklı Bal Nasıl Seçilir
En sağlıklı balı seçmeye gelince, çiğ olanı aramalısın.

Ham ballar pastörize edilmezler ve besinlerini azaltabilecek bir işlem olan filtrelemeyi atlarlar.

Amazon’da çok çeşitli çiğ ve süzülmemiş bal mevcuttur.

Asgari derecede işlenmiş balların fena olmamalarına rağmen, önceden testler yapmadan hangilerinin asgari düzeyde işlendiğini bilmek zor.

Dokusundan dolayı minimal olarak işlenmiş bir bal tercih ederseniz, yerel olarak bir arıcıdan satın almak en iyisidir, çünkü bunlar ultra filtrelenmiş olma ihtimalleri çok düşüktür.

ÖZET
Bal seçmeye gelince, en iyisi ham olmaktır. Tüm ticari ballar kötü olmasa da, önceden bir test yapmadan hangilerinin sağlıklı ya da sağlıksız olduğunu bilmek zor.

Ham ve düzenli ballar farklı şekilde işlenir.

Ham bal sadece şişelenmeden önce süzülür, bu da doğal olarak içerdiği faydalı besinlerin ve antioksidanların çoğunu koruduğu anlamına gelir.

Bunun tersine, normal bal polen gibi faydalı besinleri çıkarabilecek ve antioksidanların seviyesini azaltabilen çeşitli işlemlerden geçirilebilir.

Sağlıklı bir bal seçmek söz konusu olduğunda, en iyisi ham almaktır, böylece tam olarak ne elde ettiğinizi bilirsiniz.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat