21 Ekim 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 231
  • 0

Birçok insan, çiğ balın normal baldan daha fazla sağlık yararı sağladığına inanmaktadır. Ham bal daha sağlıklı ve farklılıkları nelerdir?

Bal, bal püresi tarafından yapılan tatlı, şuruplu, altın renkli bir sıvıdır. Ballar, yiyecekleri ve besin maddelerini kullanmak için arı kovanında bal depolar. Ham bal doğrudan kovandan gelirken, normal bal şişelenmeden önce işlemden geçirilir.

Bu yazıda, işleme, sağlık yararları, kullanımları ve olası riskler dahil olmak üzere ham ve normal bal arasındaki farkları inceliyoruz.

Ham bal – normal bal

Ham bal doğrudan kovandan gelir.

İnsanlar yiyecek ve ilaç için bal kullanırlar. İnsanlar balı 8000 yıldır tıbbi olarak kullanıyor olabilirler .

Başlangıçta, insanlar çiğ bal kullanırlardı, ancak bugün süpermarket raflarındaki balların çoğu, genellikle yoğun ısıtma gerektiren pastörizasyon yoluyla işleniyor. Bu işlenmiş bal türlerinin birçoğu ilave şeker içerebilir.

Ham bal nedir?

Ham bal doğrudan bal peteğinden gelir. Arıcı genellikle poleni, balmumu ve ölü arıların parçaları dahil olmak üzere küçük kalıntıları temizlemek için balı filtreler. Balı pastörize etmiyorlar.

Ham bal bulanık veya opak görünür çünkü bu ekstra elementleri içerir. Yemek hala güvenli.

Düzenli bal nedir?

Düzenli veya pastörize bal, açık ve pürüzsüz. Pastörizasyon işlemi balın görünümünü iyileştirir, raf ömrünü arttırır ve balın tadını etkileyebilecek maya hücrelerini öldürür.

Bununla birlikte, bazı insanlar pastörizasyonun baldaki antioksidan ve besin sayısını azalttığına inanmaktadır .

Nasıl farklılar?

Ham bal, filtrelenemeyecek kadar küçük olan bal peteği kalıntılarından dolayı normal baldan daha doğaldır.

Ham bal, renk ve dokuda normal baldan daha fazla çeşitlilik gösterme eğilimindedir. Ham balın rengi, arıların hangi çiçekleri tozlaştırdığına bağlı olarak değişebilir.

Büyük çalışmalar çiğ balın normal baldan daha besleyici olduğunu doğrulamazken, bazı küçük çalışmalar ham balın ekstra sağlık yararları sağlayabileceğini öne sürmektedir.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat