15 Mayıs 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 548
  • 0

Birçok ebeveyn, 1 yaşın altındaki bebeklerin ve bebeklerin çiğ bal yememeleri gerektiğinin farkındadır, çünkü onlar için botulizm bakteri riski taşır. Bal, bebeklerde botulizme yol açabilecek belirli bir bakteri türü içerir. 1 yaşın altındaki bebeklerin sindirim sistemleri, ham baldaki tüm bakterileri güvenli bir şekilde tutacak kadar gelişmiş değildir, bu nedenle Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 1 yaşın altındaki hiçbir bebeğin ham bal içermemesini önerir. .

Bununla birlikte, ebeveynler bebeklerin bal yiyemediğini merak edebilir, aynı kuralları henüz doğmamış bebekler için de geçerli midir? Hamile bir kadının bal yemesi güvenli midir, yoksa bal yemesi doğmamış bebeğine zarar verebilir mi?

Bal Neden Tehlikelidir?

CDC’ye göre balın ana riski, çiğ bir gıda maddesi olması nedeniyle botulizme yol açabilecek bakteri içermesidir. Botulizm , vücutta felce neden olan ve Clostridium botulinum adı verilen bir bakteri sporu suşu tarafından üretilen nörotoksinlerin neden olduğu bir hastalıktır .

Bakterilerin sporları vücutta olduğunda, insanlar için tehlikeli olan ve vücutta felce neden olan botulinum nörotoksinini üretirler. Botulizm, aslında toprakta ve tozda bulunan bir bakteriden kaynaklanır, bu yüzden neredeyse her zaman etrafımızdadır. Halıdan tezgahlara kadar hemen hemen her ev yüzeyinde, temizlikten sonra bile. Sağlıklı çocuklar ve yetişkinler için bakteri yutmak genellikle zararlı değildir ve aslında botulizm hastalığının semptomlarına neden olmaz.

Balkonak Ham Ballarından Satın Al

 

Ancak yetişkinler ve çocuklar bebeklerden farklıdır. CDC, bazı bebeklerin botulizm sporlarını yedikten sonra hastalığın gelişmesine daha yatkın olduklarını not eder. Balın bazı Clostridium sporları içerdiği bilinmektedir , bu yüzden bebekler için risk taşır, çünkü onu yemek, bu sporları doğrudan bebeğin sindirim sistemine sokacaktır.

Tam olarak bazı bebeklerin neden diğerlerinde değil de botulizm geliştirdiği tam olarak anlaşılmamıştır , ancak CDC, 1 yaşın altındaki hiçbir bebeğin güvenli tarafta olması için bal yememesini önermektedir.

Bir bebeğin bağırsağı bir yetişkinin noktasına geliştirilmemiştir ve kötü bakterileri uzak tutmak için çok fazla “iyi” bakteri içermemektedir ve kötü bakterilerle savaşmak için pek çok bağışıklık sistemi bakteri içermemektedir. Bu nedenle, sporlar bebeğin sindirim sisteminin içine girdikten sonra, semptomlara neden olan tehlikeli madde olan botulizm toksini daha kolay büyüyüp üretebilirler.

Hamile kadınlar bal yiyebilir mi?

Hamileyseniz veya yakın gelecekte hamile kalmayı planlıyorsanız, olasılıklar muhtemelen kadınların hamilelik sırasında ne yiyebilecekleri hakkında kurallar ve kısıtlamalar hakkında çok şey duymuşsunuzdur.

Hamilelik sırasında hem anne hem de bebek için hangi yiyeceklerin en yararlı olabileceği konusunda doktor ve tıbbi uzmanlardan gelen gerçek tavsiyeler, doğmamış çocuğa zarar verebilecek yiyecekler hakkında uyarılar ve elbette tüm “yararlı” olanlar var. bakkal veya kafeteryada aile, arkadaşlar ve hatta yabancıların önerebileceği öneriler.

Ne yazık ki, ne yiyip ne yiyemeyeceğinize dair tavsiyelerin tümü kafa karıştırıcı olabilir, özellikle de ilk kez anne iseniz, kafa karıştırıcı olabilir. Ve daha önce hamilelik geçirmiş olan anneler için bile, beslenme ile ilgili “kurallar” gibi hissedebilir ve bebeğiniz için en iyi olan şey her zaman değişmektir. Bununla birlikte, iyi haber, hamile kadınların hamileliklerinde bal yemesinin güvenli olup olmadığı hakkındaki soruya basit bir cevap olduğu.

Evet, hamileyken bal yemek güvenlidir. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji, hamile kadınların kaçınması gereken önerilen yiyecek listesinde bal listelemiyor .

Kadınların hamileyken bal yemelerinin güvenli olmasının iki temel nedeni vardır:

Bir kadının sindirim sistemi bakterileri kaldırabilir. Bir yetişkinin bağırsağının, Clostridium sporlarının olası herhangi bir kolonizasyonunu koyda tutabilme olasılığı daha yüksektir , çünkü sindirim mikrobiyomuyetişkinlik tarafından iyi bir şekilde kurulmuştur. Bir yetişkinin bağırsağında, sporların büyümesini önleyen ve böylece botulizmin gelişmesini önleyen koruyucu bitki örtüsü olma olasılığı daha yüksektir. Daha fazla koruyucu bitki örtüsü ayrıca bakterilerin büyümesi için daha az alan demektir. Bu durumda, handa yer yok iyi bir şey. Botulizm çoğu zaman sağlıklı bir sindirim sisteminde yetişemez. Bir kadının bağışıklık sisteminin hamilelik sırasında, normal ve sağlıklı hamileliklerde azaltılabileceği doğru olsa da, sindirim florasında botulizm riskinin artmasına neden olacak hiçbir değişiklik yoktur.

Botulism toksin bebeğe geçmesi olası değildir. Kanada Aile Hekimliği’nde yapılan bir 2010 araştırması botulinum toksininin ağırlığının plasentadan geçmenin çok ağır olduğunu açıkladıve bebeğe ulaşın. Bunun anlamı, bir kadın bal yerse ve kendi bedeninde botulizm sporları olsa bile, bebeğe ulaşamayacağı anlamına gelir. Tahmin edebileceğiniz gibi, botulizm de hamilelik sırasında çok nadirdir, bu nedenle doktorların bakterilerin hamile kadınlar ve bebekleri üzerindeki etkilerini doğru bir şekilde incelemesi zor olmuştur. Bununla birlikte, botulizm toksinlerinin plasentadan geçemediği gerçeği, hamilelik sırasında botulizmi edinen kadınların, bebeği ile olumsuz bir etkisinin olmadığı rapor edilmiştir. Botulizmi olan hamile kadınların çalışmalarında, bebeklerde botulizmin izine rastlanmadı.

Bir güvenlik notu

Bal genellikle hamilelik sırasında yemek için güvenli olarak kabul edilirken , Crohn veya IBD gibi gastrointestinal anormallikleri veya sindirim bozuklukları olan kadınlar , hamileliklerinde bal yemeleri konusunda ekstra önlemler almak ve ballarına ilişkin önerileri konusunda doktorlarına danışmak isteyebilir ve herhangi bir artmış enfeksiyon riski.

Normal olarak çalışmayan sindirim sistemi veya florayı içeren herhangi bir durum, ister immün bir hastalık isterse yapısal bir bozukluk olsun, hamile bir kadında gelişmekte olan botulizm riskini etkileyebilir.

Düzenli diyetinizin bir parçası olarak çok miktarda bal yerseniz ve yakın zamanda antibiyotik tedavisi almışsanız veya yakın gelecekte antibiyotik tedavisine ihtiyacınız varsa, doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz. Antibiyotikler bağırsaktaki normal florayı etkileyerek her türlü enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Hamileliğiniz sırasında bal tüketmeye karar verirseniz, pastörize edilmiş ve gıda denetçisi tarafından sertifikalandırılmış bir bal satın aldığınızdan da emin olabilirsiniz. Ham balın hamilelik sırasında da güvenli olduğu düşünülse de, yemeğinizin güvenli ve denetimli bir kaynaktan olduğundan emin olmak asla acı vermez.

Balın hala esas olarak şekerden oluştuğunu aklınızda bulundurmanız yararlı olacaktır, bu nedenle hamilelik sırasında kilonuzu izliyorsanız, aşırı şekerden kaçınmak için bir doktor tarafından tavsiye edildiyseniz veya gebelik diyabeti gibi bir durum varsa Şeker kaynaklarını da sınırlamak için.

Herhangi bir sağlık faydası var mı?

Bal ve botulizm hakkındaki bu konuşmada, bal yemenin riske bile değer olup olmadığını merak etmeye başlayabilirsiniz. Bal yemenin sağlığa yararları var mı yoksa hepsini birlikte kullanmamalı mıyım?

Bal yemede bulunabilecek birçok fayda var aslında . Genel olarak, bal özellikle vitamin veya mineral bakımından zengin bir besin kaynağı olarak görülmese de, yine de bazı besin yararları olduğu düşünülmektedir.

Sınırlı araştırmalar, bal yemenin astım gibi koşullara yardımcı olabileceğini, yaraların iyileşmesine yardımcı olmakta ve öksürükleri ve yatıştırıcı boğaz ağrılarını tedavi etmede bazı yararları olduğunu bulmuşlardır. Bal, tatlıları tatlandırmak ve geleneksel sofra şekeri yerine daha az şekerle muamele etmek için kabartma yerine kullanılabilir. Ve, balın lezzetli olduğu ve yerel arı ve bitki çeşitlerine göre çok çeşitli tatlara sahip olabileceğini unutmayalım.

Son Olarak

Beslenmenizin hamile bir kadın olarak bilinmesi önemlidir ve doğru beslenmenin sağlanması sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlamanıza yardımcı olabilir, hamileliğiniz sırasında bal yemeyi bırakmaya gerek yoktur. Hamilelikte çiğ yiyecek yeme riskinin farkında olmalısınız çünkü hem siz hem de bebeğiniz için zararlı bakteri içerebilir, ama neyse ki çiğ bal aynı riski taşımaz.

Bal, hamile kadına veya doğmamış bebeğine risk oluşturmaz, bu nedenle çayın içindeki balın tadını çıkarırsanız, pişirme yemeklerini tatlandırırken, hatta bir boğaz ağrısını yatıştırmanın doğal bir yolu olarak, Bal hamileliğinde güvenle şımartın. Hamileliğiniz sırasında tatlı balın tadını çıkarmayı tercih ederseniz, pastörize ve sertifikalı versiyonlara bağlı kalmaya çalışın, böylece balın diğer kirleticilerden de güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat