18 Nisan 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 511
  • 1

 

Eğer bir bal aşığıysanız, şapkanıza sarılın çünkü size tatlı bir haberimiz var.

Eski uygarlıklara dayanan ve yanıkları, yaraları, enfeksiyonları ve GI rahatsızlığını (sadece birkaçını belirtmek için) içeren balın sağlık yararları, kalbinizin de sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bal her daim kalp dostudur diyebilmek mümkün görünüyor

Bence bu harika. Balı her zaman tatlandırıcı olarak kullandım, çünkü sofra şekeri veya yapay tatlandırıcılardan daha doğal. Kalbimin ve sağlığımın yararına olduğunun bilinmesi harika bir duygu..

Balkonak Ham Ballarından Satın Al

 

Balın kalbini sağlıklı yapmasına bakmadan önce, balı tüketmenin faydalarını elde etmek için iki önemli kuralı bilmeniz gerekir.

Öncelikle, ölçülü olarak yemek zorundasınız – günde bir çay kaşığından fazla değil. İkincisi, balın bizim ballarımız gibi hakiki ve katkısız olması gerekir. Ham bal, sağlığınızı yüksek titreşim özelliklerinden ve diğer ballara kıyasla en fazla miktarda besin içerdiğinden, dikkat çekici şekilde artıracak tek bal türüdür.

Şimdi, bazı tatlı faydalara bir göz atalım …

Bal, Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Çiğ balın ilk ve en önemli kalp sağlığı faydası, iltihabı azaltmaya yardımcı olma özelliğidir.

Şeker ve suya ek olarak, çiğ bal flavonoidler, polifenoller ve diğer antioksidan mikro besleyicileri içerir. Bu antioksidanlar, hem iltihaplanmaya neden olan serbest radikalleri nötralize etme hem de kullanılmayan LDL kolesterolün oksidasyonunu önleme doğal yeteneğinizi arttırır.

Sonuç? Atardamarlarınızın hassas endotel astarına daha az hasar verir ve daha az iltihaplanır. Enflamasyonu en aza indirerek, frenleri atardamarlarınızdaki tehlikeli plak birikimine sokar ve kalp krizine veya felce karşı kendinizi korumaya yardımcı olursunuz .

Bir kavanoz bal içindeki antioksidanların tam miktarı ve kombinasyonu, arıların nektarının hangi bitkilerden toplandığına bağlıdır. Genel olarak, yine de, bal ne kadar koyu olursa, o kadar fazla antioksidan güç toplar. Özellikle karabuğday balının kandaki antioksidan seviyelerini önemli ölçüde arttırdığı gösterilmiştir.

Bal İnsülin İhtiyacınızı Azaltabilir

 

Ham balın kalp sağlığına bir diğer yararı, insülinin sofra şekeri ve diğer tatlandırıcılar kadar önemli miktarda topaklanmasını engellemesidir.

Kan dolaşımında çok fazla insülin, arteriyel hasara, enflamasyona ve sonunda kalp hastalığına yol açar. Rafine şekerin vücudumuza koyabileceğimiz en tehlikeli şeylerden biri olduğuna inanmamın nedeni bu.

Şekeri tamamen önlemek, bu şeyleri önlemenin bir yoludur, ama açıkçası, bu çok gerçekçi değil. Menüye tatlı eklemek istediğiniz durumlarda, bal gibi şekerden daha sağlıklı, daha doğal alternatifler bulmak  için elinizde çok daha iyi bir yaklaşım var.

Sadece çiğ balın hala doğal şeker içerdiğini aklınızda bulundurun. Bal aynı tür insülin tepki tablosu şekerine neden olmasa da, yine de bir tane alırsınız – bu yüzden balla aynı zamanda bazı sağlıklı yağlara, proteinlere veya liflere sahip olmanın dengelenmesine yardımcı olmak iyi bir fikirdir. .

Bal, Kolesterol ve Dolaşımın Geliştirilmesine Yardımcı Olur
Kolesterol oranlarınızı optimize etmek için fazladan bir yardım arıyorsanız, şekerin ham bal ile değiştirilmesi, sizi sıkıntıya sokabilir.

Baldan, kalp sağlığına geldiğinde en önemli iki lipit olan trigliseritlerin (yükseldiğinde zararlı olan kan lipitleri) düşürülmesine ve HDL’nin (“iyi” kolesterol) yükselmesine yardımcı olabileceğini araştırıyoruz . (Trigliserit-HDL oranınızın 5: 1’i geçmediğinden emin olun.) Bu araştırmayla ilgili olarak akılda tutulması gereken bir nokta, görülen belirgin iyileşmelerin küçük olduğudur, bu yüzden daha fazla bal tüketmek önerilmez.

Bal ayrıca LDL’nin düşük kolesterolüyle de ilişkilendirilmiştir, ancak sizinki 250 ya da daha yüksek olmadığı sürece bu belirli numara için endişelenmem.

Bir bonus olarak, baldaki mikro besinlerin kan viskozitesi ve arteriyel fonksiyon üzerinde olumlu yararları olduğuna dair bir öneri de var. Kanınız ne kadar kolay akarsa, yüksek tansiyon ve kan pıhtılaşma olasılığınız o kadar düşüktür.

Bal, Çok İyi Bir Gıdadır

Son (ve belki de en önemlisi) çiğ balı severim çünkü sağlıklı ve etkleşimli bir besindir.

Sağlıklı titreşimli yiyeceklerin arkasındaki fikir antik Yunanlılarla başladı. Aldığınız gıdaların enerjisinin doğrudan vücudunuzun çıkarabildiği enerjiyi etkilediğine inanıyorlardı – “enerji” dışında beslenme değeri ile sınırlı değildi. Aynı zamanda doğanın enerjisini de içeriyordu.

Mesela arı polenini sevdiler ve kısmen sağlıklı içerikler içerdiği için arıların ve güneşin enerjisini içerdikleri için süper bir besin olarak gördüler. Yunan sporcular gücü ve dayanıklılığı artırmak için bile yediler.

Eğer şimdi diyorsan, “Doktor, arı poleni ve bal iki farklı şeydir” demek istiyorsun, haklısın. Ama aynı arılar ve aynı çiçekler tarafından, aynı güneşin altında üretiliyorlar.

Ayrıca, Yunanlıların enerjiyi alması, kalbe gelince göze çarpıyor.

Başka hiçbir organ bir günde bu kadar enerji yakmaz. Vücudunuzu şeker yerine bal gibi sağlıklı ve titreşimli yiyecekleri besleyen beslemek, kalbinizdeki hücreleri sağlıklı ve dengeli tutmanıza yardımcı olur – ve kalbiniz güçlü ise, vücudunuzun geri kalanı da olacaktır.

“Sahte Bal”

Her gün küçük miktarlarda çiğ balı güvenle yiyebilirsiniz, ancak daha önce de belirttiğim gibi, bir çay kaşığı aşmamaya çalışın (unutmayın, bal hala şekerdir). Birçok insan onu çay, yulaf ezmesi veya mısır gevreğini tatlandırmak için kullanır.

Tatlım söz konusu olduğunda önerebileceğim tek bir uyarı var, ve yediğiniz ürünün gerçekten çiğ olduğundan emin olmak için. İşte size nasıl söyleyebileceğiniz:

Bakkal ürünlerine dikkat edin. Ne yazık ki, mağaza raflarındaki balların çoğu, aromalı şuruptan başka bir şey olmayacak kadar rafinedir. Ham ama başka bir şey değil – ve hiçbir besleyici nektar içermiyor!
“Çok temiz” görünen ürünlerden kaçının. Organik bal, minimum filtrelemeye maruz kalır, bu nedenle puslu ve bazen donuk bir görünüme sahip olur. İçinde balmumu veya böcek parçaları bile olabilir. Filtrelenmemiş hammaddelerin bu zararsız bitleri tamamen yemek için iyidir ve balın bir fabrikadan değil, canlı bir kovandan geldiğinin bir işaretidir. Tıptı Balkonak ballarımız gibi!

Bir çiftçi pazarından veya yerel bir arıcıdan alın. Emin olmak için bu üreticilere ballarını nasıl hazırladıklarını sormak isteyeceksiniz. Fakat genellikle bu bal, elinizi doğrudan kovana sokmak için alabildiğiniz kadar yakındır.

 

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

1 Comment

  1. AYBEN
    20 Nisan 2019 en 10:43

    cilde bile iyi geliyor rabbim doğal şifa olarak balı yaratmış maşallah

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat