28 Ağustos 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 410
  • 0

Bal, arıların çiçeklerden aldığı içerikleri daha sonra vücutlarında işlenmesi sonucu ortaya çıkan değerli bir maddedir. Balın faydaları oldukça fazladır ve vücudumuza birçok faydası bulunmaktadır. Fabrika ürünü olmayan balın tamamen doğal ortamlarda yetişmesi balı daha da önemli yapıyor. Çiçekler ve arıların muhteşem uyumu sonucu ortaya çıkan değerli besin maddesi insan vücudu için oldukça önemlidir.

Balın tadı da kötü değildir ve şeker yerine doğal besin kaynağı balın tercih edilmesi daha da önemlidir. Bal bizim için bu kadar değerliyken, bazı kişiler bu durumu fırsata çeviriyor ve kalitesiz balları piyasaya sunuyor. Balın sofralarımıza doğal bir şekilde gelmesi sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Balın içine koruyucu ya da şeker eklendiği zaman balın faydası gider ve yerine zararlı bir madde gelir. Bal alırken kaliteli bal tercihini yapmak oldukça önemlidir.

İlk olarak balın ucuz olmadığını belirtelim. Eğer balı düşük bir fiyata satın alıyorsanız içerisinde katkı maddesi fazlasıyla yer almaktadır. Aldığını bal bir marka adı altındaysa, aldığınız kutunun içeriğini okuyunuz. İçerisinde olan katkı maddesini bu adımlar sayesinde tespit edebilirsiniz. Saf yani içerisinde katkı maddesi olmayan ballar arıların ürettiği ve kovandan alınarak direk tüketicilere verilmesidir.

Bazı arıların çiçeklere konmasına izin vermeden şeker şurubu veriliyor ve bala sahtelik özelliğini katıyor. Balın kalitesi dış görünüşünden, kokusundan anlaşılmaz. Balın kalitesinin anlaşılması için laboratuvarda analiz yapılması gerekir. Araştırmalara göre balın kalitesi bu şekilde kanıtlanabilir. Bal seçimi yaparken laboratuvarda onaylanmış olan balları tercih etmenizi tavsiye ederiz.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat