31 Ocak 2020/Sağlık
  • Tarafından balkonak
  • 147
  • 0

Kanser Tedavisinde Karbonat ve Bal Kullanabilir miyim?

genel bakış
Kabartma tozu (sodyum bikarbonat), çeşitli kullanımlara sahip doğal bir maddedir . Alkalize edici bir etkiye sahiptir, yani asitliği azaltır. İnternette kabartma tozu ve diğer alkali gıdaların kanseri önlemeye, tedavi etmeye ve hatta tedavi etmeye yardımcı olabileceğini duymuş olabilirsiniz. Ama bu doğru mu?

Kanser hücreleri asidik bir ortamda gelişir. Kabartma tozu teorisinin savunucuları, vücudunuzun asitliğini azaltmanın (daha alkali hale getirilmesi) tümörlerin büyümesini ve yayılmasını önleyeceğine inanmaktadır.

Taraftarlar ayrıca kabartma tozu gibi alkali yiyecekler yemenin vücudunuzun asitliğini azaltacağını iddia ediyor . Ne yazık ki, bu şekilde çalışmıyor. Vücudunuz ne yediğinizden bağımsız olarak oldukça kararlı bir pH seviyesini korur.

Kabartma tozu kanserin gelişmesini engelleyemez. Bununla birlikte, kanserli insanlar için etkili bir tamamlayıcı tedavi olabileceğini öne süren bazı araştırmalar vardır.

Bu, mevcut tedavinize ek olarak – ancak yerine – kabartma tozu kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Asitlik seviyeleri ile kanser arasındaki ilişkiyi inceleyen tıbbi araştırmalara sağlam bir genel bakış için okumaya devam edin.

PH seviyeleri nelerdir?

Bir maddenin asitlik seviyesini kontrol etmek için turnusol kağıdı kullandığınızda kimya dersinde hatırlıyor musunuz? PH seviyesini kontrol ediyordunuz. Bugün, bahçenizi bahçelerken veya tedavi ederken pH seviyelerine rastlayabilirsiniz.

PH ölçeği asitliği nasıl ölçtüğünüzdür. 0 ila 14 arasında değişir, 0 en asidik ve 14 en alkali (bazik) olur.

PH seviyesi 7 olan bir şey nötrdür. Ne asidik ne de alkalidir.

İnsan vücudu çok sıkı bir şekilde kontrol edilen pH seviyesi yaklaşık 7.4’tür. Bu, kanınızın biraz alkalin olduğu anlamına gelir.

Genel pH seviyesi sabit kalırken, vücudun belirli bölgelerinde seviyeler değişir. Örneğin, mideniz 1.35 ve 3.5 arasında bir pH seviyesine sahiptir. Vücudun geri kalanından daha asidiktir, çünkü yiyecekleri parçalamak için asit kullanır.

İdrarınız doğal olarak asidiktir. Bu nedenle idrarınızın pH seviyesini test etmek, vücudunuzun gerçek pH seviyesini doğru bir şekilde okumaz.

PH seviyeleri ve kanser arasında köklü bir ilişki vardır.

Kanser hücreleri tipik olarak çevrelerini değiştirir. Daha asidik bir ortamda yaşamayı tercih ederler, bu nedenle glikozu veya şekeri laktik aside dönüştürürler. Kanser hücrelerinin çevresindeki alanın pH seviyeleri 5.5’e kadar düşebilir. Bu, tümörlerin büyümesini ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasını veya metastaz yapmasını kolaylaştırır.

Araştırma ne diyor?

Asidifikasyon anlamına gelen asidoz , şimdi kanserin ayırt edici özelliği olarak kabul edilmektedir. PH seviyeleri ile kanser büyümesi arasındaki ilişkiyi araştırmak için birçok araştırma yapılmıştır. Bulgular karmaşık.

Karbonatın kanseri önleyebileceğini gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Normal pH seviyelerine sahip sağlıklı dokularda kanserin oldukça iyi büyüdüğünü hatırlamak önemlidir. Ek olarak, mide gibi doğal asitli ortamlar kanser büyümesini teşvik etmez.

Kanser hücreleri büyümeye başladığında, malign büyümeyi teşvik eden asidik bir ortam üretir. Birçok araştırmacının amacı, o hücrenin asitliğini azaltmaktır, böylece kanser hücreleri gelişemez.

2009 yılında yayınlanan bir çalışma Kanser Araştırmaları Güvenilir Kaynağı farelere bikarbonat enjekte edilmesinin tümör pH seviyelerini düşürdüğünü ve metastatik meme kanserinin ilerlemesini yavaşlattığını bulmuştur.

Tümörlerin asidik mikro ortamı, kanser tedavisinde kemoterapötik başarısızlığın önde gelen nedenidir. Kanser hücrelerinin hedeflenmesi zordur, çünkü etraflarındaki alan asidiktir, ancak içinde alkalidirler. Birçok kanser ilacı bu katmanlardan geçmekte zorlanır.

Birçok çalışma, kemoterapi ile birlikte antasit ilaçların kullanımını değerlendirmiştir. Proton pompa inhibitörleri (PPI’ler) , asit reflü ve gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) tedavisi için yaygın olarak reçete edilen bir ilaç sınıfıdır . Milyonlarca insan onları alıyor. Az sayıda yan etkisi vardır.

Deneysel ve Klinik Kanser Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir 2015 çalışması , yüksek dozda PPI esomeprazolün metastatik meme kanseri olan kadınlarda kemoterapinin antitümör etkisini önemli ölçüde artırdığını buldu .

‘Da yayınlanan bir 2017 çalışması Dünya Gastroenteroloji Dergisi Güvenilir Kaynakrektal kanserli kişilerde PPI omeprazolün kemoradyoterapi (CRT) tedavileri ile birleştirilmesinin etkilerini değerlendirmiştir . Omeprazol, CRT’nin yaygın yan etkilerini hafifletmeye yardımcı oldu, tedavilerin etkinliğini geliştirdi ve rektal kanserin nüksünü azalttı.

Bu çalışmaların küçük örnek boyutları olmasına rağmen cesaret vericidir. Benzer büyük ölçekli klinik araştırmalar halihazırda devam etmektedir.

Karbonat nasıl kullanılır?

Bir tümörün asitliğini azaltmak istiyorsanız, PPI veya “kendin yap” yöntemi olan kabartma tozu hakkında doktorunuzla konuşun. Hangisini seçerseniz seçin, önce doktorunuzla konuşun.

Fareleri kabartma tozu ile tedavi eden çalışmada, teorik 150 kiloluk bir insana dayanan kaba bir eşdeğer günde 12,5 gram eşdeğeri kullanıldı. Bu günde yaklaşık 1 yemek kaşığı anlamına gelir.

Bir çorba kaşığı kabartma tozu uzun bir bardak suya karıştırmayı deneyin. Tadı çok fazla ise, günde iki kez 1/2 yemek kaşığı kullanın. Tadı iyileştirmek için biraz limon veya bal da ekleyebilirsiniz.

Yemek ve kaçınmak için diğer yiyecekler

Kabartma tozu tek seçeneğiniz değil. Doğal olarak alkalin üreten olduğu bilinen birçok gıda vardır. Birçok insan alkali üreten gıdalara odaklanan ve asit üreten gıdalardan kaçınan bir diyet izler.

Beslenme ve Metabolizma’da yayınlanan 2012 tarihli bir tıbbi incelemeye göre , uzun süreli bir alkali diyet vücudun pH seviyesini normal aralığın (7.36 ila 7.38) alt ucuna doğru getirebilir. Bununla birlikte, vücudun pH seviyesini normal aralığın altına getiremez .

İşte bazı yaygın alkalin ve asidik gıdalar:

Yemek için alkali yiyecekler
sebzeler
meyve
taze meyve veya sebze suları
Çay
yumurtalar
tavuk göğsü
tofu ve tempeh
fındık ve tohumlar
süzme peynir
organik süt
zeytinyağı ve kanola yağı dahil tüm yemeklik yağlar
pirinç, mısır, buğday, arpa, yulaf ve kinoa gibi tahıllar
peynir ve tereyağı
fıstık ve badem ezmesi dahil fındık ezmesi
et ürünleri (balık, kabuklu deniz ürünleri ve kırmızı et, konserve sığır eti ve hindi gibi taze ve işlenmiş)
makarna
fasulye ve baklagiller

Kaçınılması gereken asidik gıdalar

Kabartma tozu kanseri önleyemez, ancak kemoterapi ile birleştirildiğinde, ilerlemesini yavaşlatmaya ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Kabartma tozu işe yarayabilirken, başka seçenekler de var.

Omeprazol gibi PPI’lar hakkında doktorunuzla konuşun. Güvende ve az yan etkisi var.

Asla doktor tarafından reçete edilen kanser tedavisini bırakmayın. Tamamlayıcı veya tamamlayıcı tedavileri doktorunuzla tartışın.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat