11 Kasım 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 230
  • 0

Kapak yemek yapmak veya yemek pişirmek için baldan çıkarken, karıncaların tatlı bir muamele keşfetmesini ve şımartmaya başlamasını istemezsiniz. Pikniği mahvetmenin bir yolu çeşnilerinizde boğulan karıncaları bulmaktır. Balı saklamanın doğru yolunu öğrenin böylece bir daha karıncalar için endişelenmenize gerek kalmayacak

Balın Doğru Saklanması

Bal kavanozunuzun kapağını sıkıca kapalı tutun. Balınızı veya diğer tatlandırıcılarınızı kullanmıyorsanız, kapak veya contaların tamamen kapalı olduğundan emin olun. Değerli çeşnilerinizde karınca ordularının yüzmeye gitmesini önlemenin en kolay yolu budur.

Kullandıktan sonra kavanoz ve yüzeyleri silin. Bal, kavanozun kenarından aşağıya damlayan damlacıklar veya sayaçların üzerinde durması nedeniyle akıcı ve meşhurdur. Maruz kalan bal, yemek pişirdikten veya yemek hazırladıktan sonra karıncaları çok çeker. Nemli bir kağıt havluyu biraz bulaşık sabunu ile alın ve bal kavanozu ve masayı silin ve kullanılmış mutfak eşyalarını lavaboya veya bulaşık makinesine yerleştirin.

Cam veya plastik bir kapta oda sıcaklığında saklayın. Bal en iyi 70-80 derece Fahrenheit arasında ve doğrudan güneş ışığından uzak tutulur. Bir kiler ya da dolap, baldan, elemanlardan etkilenmeyeceği için en iyi yerdir. Balınız hava geçirmez bir kapta gelmediyse, onu tekrar kaplanmış bir cam kavanoz veya kapalı plastik bir kaba yerleştirin.

Balınızı tezgahın üstünde tutmak istiyorsanız, güneş ışığınızın mutfak pencerelerinden nereden geçtiğini not edin, böylece balınızı yoluna koymaktan kaçınabilirsiniz.

Bal, sıcaklıktaki dalgalanmalara iyi tepki vermez, bu nedenle evinizdeki havadar alanlardan ve havalandırma deliklerinden uzak tutmaya çalışın.

 

Karıncaları Caydırın ve Yakalayın

 

Bir tuzak bal bal tuzağı olun. Evinizin dışına küçük bir kaşık kaşığı bal veya şeker suyu koyarak, karıncaları ana bal kaynağınızdan uzağa yönlendirebilirsiniz. İlk önce bu kaynağa karıncalar gidecektir ve yemeğin içeriğini tüketirken, doldurun ve periyodik olarak evinizden uzağa götürerek uzaklaştırın.

1: 1 oranında şekeri suya karıştırarak şekerli su hazırlayın. Şekeri sıcak suya koyarak çözün ve ardından soğumaya bırakın.

Yapabileceğiniz bir başka tuzak, fıstık ezmesi ve domuz yağı ya da şeker ve boraks birleşimidir. Karışımı küçük bir kaba doldurun, üstüne alüminyum folyo yerleştirin ve karıncaların girmesi için delikler açın.

Bu sapmalar karıncaları öldürmez, onları mutfağınızdan uzaklaştırır. Bir işgali önlemek için tuzağı evinizden uzaklaştırdığınızdan emin olmanız gerekecektir.

Karıncaları yakalamak için bir hendek inşa edin. Karıncalar sudan geçemezler, bu yüzden balınız için doğal bir caydırıcılık ve koruma sağlar. Küçük bir tabak veya tabağın tabanını doldurun ve bal kabınızı içine yerleştirin. Suyla fazla doldurmadığınızdan emin olun, sadece küçük bir havuz için yeterli. Balınızı bir mutfak tezgahında saklarsanız, bu yöntem en iyisidir.

Suyun buharlaşmadığından emin olmak için plakayı sık sık kontrol edin.
Bu yöntem, kapak kalıcı olarak kaybolduğunda kullanılabilir; sadece gerektiği kadar daha fazla su eklemeye devam edin.

Karınca tuzakları satın al ve onları evin etrafına yerleştir. Mağazada satın alınan tuzaklar, karıncaları yakalamanın ve onları öldürmenin denenmiş ve gerçek bir yoludur. Bir uyarı, tuzakların yalnızca evinize giren karıncaları öldürmesidir; onları uzak tutmaz. Tuzakları mutfak aletinizin etrafına ya da kir ve kırıntıları tutan herhangi bir köşeye yerleştirin.

Ayrıca karıncaları evinize sokmadan önce yakalayan dış mekan tuzakları da alabilirsiniz.
Tuzakları, çocuklardan ve evcil hayvanlardan, toksik kimyasallar içerdiğinden erişilebilecek yerlerden uzak tutun.

 

Böcek ilacı olmayan karıncaları yok edin. Küçük çocuklarınız, evcil hayvanlarınız veya alerjileriniz varsa, eviniz için en iyi seçeneği bulabilirsiniz, sürekli karıncaları kimyasal madde olmadan öldürmek. Zemini karıncalara zehirli bir çözelti ile öğütülmemiş bir tabak koyun veya doğrudan sirke veya limon suyuyla püskürtün.

Bir kapta, 1 kısım kabartma tozu 1 kısım pudra şekeri ile karıştırın ve çıkarın. Şeker karıncaları çeker ve kabartma tozu sindirim sistemlerine tepki gösterir ve patlar.

 

Gördüğünüz kadarıyla herhangi bir karınca öldürün. Davetsiz misafirlerin üzerinde kalarak, onları görür görmez bir kağıt havluya veya mendillere ezin. Onları görür görmez onları almak, tatlılarınızdan herhangi birini bulmalarını engellemeye yardımcı olacaktır. İşgalinizin boyutuna bağlı olarak, bu pratik olmayabilir, ancak bu iyi bir geçici çözümdür.

Karıncaları kovmak

 

Mutfak yüzeylerinizi ve yemek kaplarınızı sirke ile silin. 1 parça beyaz sirkeyi 1 parça su ile karıştırın ve bir kağıt havluya koyun veya bir sprey şişesine koyun. Tezgahları, dolapların içini ve altındaki aletleri temizlemek için bu karışımı kullanın. Ayrıca giriş kapıları, pencere kenarları veya karıncalar gördüğünüz her yere püskürtebilirsiniz. [9]

Evinizin girişini hanehalkı karınca caydırıcıları ile hizalayın. Karıncalar tatlı şeyleri severler ama acı, acı veya baharatlı herhangi bir şeyden uzak dururlar. Kilerinizde baharatların çoğunu paspaslar ve pencere eşikleri boyunca sürekli bir iz serpin olarak kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bazı yaygın bileşenler şunlardır:

  • kırmızı biberKarabiber
  • Limon suyu
  • Beyaz sirke
  • Tarçın
  • Ezilmiş kırmızı biber gevreği
  • Sarımsak karanfil ikiye kesilmiş

 

Evinizin çevresine tebeşirle sınır çizgileri çizin. Tebeşir ve mineral bazlı tozlar, karıncaların yanmasına ve ince tozlara sıkışmasına neden olur. Sundurma adımlarınızın dikişlerini, pencere pervazlarını veya açık havada bir araya gelerek evinize açılan bir yeri izleyin. Sınırlarınızı bir yağıştan sonra veya karıncaları tekrar görmeye başlarsanız yeniden çizin.

Ayrıca evinizi kalıcı bir şekilde, herhangi bir çatlak veya olası küçük giriş yollarını aşmak için bir doldurma tabancası kullanarak kapatabilirsiniz. Tutkal, gözünüzün kaçırmış olabileceği tüm delikleri dolduracaktır.

Evinizin etrafına böcek ilacı olan bitkiler yerleştirin. Zararlıları doğal olarak uzak tutan otlar ve bitkiler ile evinizin çevresinde doğal bir sınır oluşturun. Kapılarınızın ya da yürüyüş yollarınızın etrafında bir bahçe alanı oluşturabilir ya da küçük bir pencere dikimi kurabilirsiniz. Nane, solucan otu, civanperçemi, sarımsak ve krizantem ekebileceğiniz bazı seçeneklerdir.

Eğlenceli, farklı bir bitki için, mutfağınıza bir pencere koymak için bir venüs sinek tuzağı olsun. Karıncaları yerler ve apartmanlar ve kiracılar için eğlenceli bir evcil hayvan alternatifidir.

Evinizdeki çalıları veya bitkileri kesin. Karıncalar çalılara veya gölgeli alanlara takılırlar. Evinize fırçalanan çalılar varsa, bazı çit düzelticileri alın ve evinize doğru uzanan dalları kesin. Etrafta dolaşırken karıncaların yuvalarını da bulabilirsin.

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat