14 Eylül 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 329
  • 0

Bu yazımızda çocuklara kestane balı verilir mi? sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız. Kestane balı hakkında merak edilenleri bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Hakiki kestane balını düzenli bir şekilde tükettiğiniz zaman birçok faydası bulunmaktadır. Saf ve doğal olan kestane balını kahvaltılarda, içeceklerin içinde yapısını bozmadan tüketebiliyoruz. Büyükler kestane balını tüketirken akıllara çocuklar da kestane balını tüketebilir mi sorusu geliyor.

Balkonak Kestane Balı Satın Al

 

Çocuklara kestane balı verirken endişelenen kişiler olmaktadır. Bazı kişilerde çocuklara kestane balını vermeme taraftarıdır. Bu yazımızda bu konunun detaylarına girelim. Kestane balının büyüklere nasıl faydası oluyorsa çocuklara da aynı şekilde faydası oluyor. Fakat çocuğunuzun alerjisi olup olmadığına dikkat edin. Eğer alerji bakımından bir sıkıntı yoksa çocuğunuzun kestane balı tüketmesinde fayda vardır.

Hakiki ve saf yedirdiğiniz kestane balı çocuğunuzun zinde kalmasını sağlar. Balın içerisinde yer alan antioksidan, mineraller sayesinde soğuk algınlığı, üşütme gibi hastalıkların önüne geçmiş olursunuz. Günlük bir çay kaşığı olarak çocuklara tükettireceğiniz kestane balı sayesinde çocuklarınızın bağışıklık sistemi güçlenecektir.

Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe bir çay kaşığı yerine bir tatlı kaşığı da tükettirebilirsiniz. Bal doğal olduğu için bir zararı olmaz aksine yararı olur. Sadece kestane balının hakikisini bulmanızı tavsiye ederiz. Alacağınız balın içerisinde katkı maddesi, renklendirici gibi maddelerin yer almaması gerekiyor. Yoksa tüketeceğiniz balın sağlık açısından bir değeri kalmaz.

Kestane balı çoçuklara verilir mi?

 

Genel bir özetleme yapacak olursak çocuğunuz 1 yaşını aşmış ise kestane balı veya diğer ballardan verebilirsiniz. Bununla birlikte çocuklarda görülebilecek alerjik hastalıkların bilincinde olmalı ve çocuğunuzun herhangi bir gıdaya alerjisi olup olmadığınıbilmeniz gerekir.  Çocuğunuzun bala alerjisi olabilir. Bu büyük bir risk olmamakla birlikte bala alerjisi olan çocuklara bal verilmesi tavsiye edilmez.

Bala alerjisi olmayan bir çocuk için normal ölçüde kestane balı veya diğer ballardan gönül rahatlıyla yedirebilirsiniz.

Kestane balı çocuklara ne kadar, hangi ölçekte verilebilir?

 

 

Bal şifa kaynağı olduğundan bahsetmemize zaten gerek yok. Birçok sağlı faydalarını daha önceki konularımızda yer vermiştik. Çocuğunuzun bala herhang bir alerjisi yoksa sabah akşam her öğünde bal vermekte çok doğru bir davranış değil.  Sağlıklı mı evet fakat her şeyin fazlası zarar. örneğin hasta olduğunuzda iyileşmek için aldığınız bir ilaç hastalığınızı önler ve geçirir fakat aynı ilaçtan bir defada 10 adet almanız yarar sağlamaz üstelik ciddi rahatsızlıklara sebep olabilirsiniz.

Ballar kendi çiçek nektarlarına göre ağır ve hafif tatları ve etkileri vardır. Kestane balınının çocuklara verilip verilmeyeceği sorusu zaten kestane balının etkisinin fazla olmasından kaynaklıdır.

 

Bizim çocuklarda kestane balı yeme önerimiz sabah öğle akşam bir tatlı kaşığıdır. Bunun haricinde diğer ballarıda verebilirsiniz. unutmayınki her bal içerisinde doğal şeker vardır ve fazla şeker her zaman yararlı olmayabilir.

 

Siz çocuğunuza ne kadar bal veriyorsunuz ? Çocuğunuz yeteri kadar bal seviyor mu?

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat