30 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 376
  • 0

Kestane Balı

Türkiye’de Mayıs-Temmuz aylarında yaygın olarak bulunan kestane balı, hafif baharatlı tadı olan koyu renkli bir baldır.  Tatlı kestane, Amerikan kestanesi ve Allegheny Chinkapin gibi çeşitli kestane çeşitlerinden sadece tatlı kestane ve Japon kestanesi bu bal için nektar kaynağı görevi görür. Türkiye’de sonbaharda kutlanan çeşitli festivaller, bu eşsiz balın farklı çeşitlerinin yanı sıra kestane ve ondan elde edilen bal kullanılarak yapılan çeşitli yemeklerin tadına bakmak için en iyi zamandır.

Kestane Balının Özellikleri

1. Yüksek oranda fruktoz içerir ve bu nedenle çok kolay bir şekilde kristalleşmez.
2. Doğada biraz asitli.
3. Koyu sarıdan siyaha kadar olabilen koyu renkli bal. Ayrıca bazı zamanlar kehribar renkli olabilir.
4. Eşsiz aromatik lezzet ve tadı sonra ağızda acı bir tat bırakır.
5. Yüksek miktarda mineral, polen ve tanen oluşturur.
6. Tanenlerin varlığına bağlı olarak hafif tanik kokulu bitkisel aroma bulunur.

Kestane balının tadı bölgeye göre değişir

Deri, duman ve baharatlı dokunuşlarıyla çok eşsiz bir lezzet onu tercih edilen bal çeşidi yapar. Ancak, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden elde edilen bal aynı tada sahip değildir. Kestane ağacının çeşitliliği, doğal iklim, kestane ağacının çiçekleri arasında hareket eden bal arıları ve ekstraksiyon sonrası bala yapılan işlemler lezzeti belirler.

Balkonak Kestane Balı Satın Al

 

Koyu renkli bal çeşitleri acı bir tada sahiptir. Yaz mevsiminde bal arıları diğer çiçeklerden daha az rahatsız olur ve nektarı sadece kestane çiçeklerinden toplar. Değişken miktarlarda oksidanların varlığı da değişken tada katkıda bulunur.

Kestane Balının Sağlık Faydaları

 

Yaşlanmayı önler : Yüksek miktarda antioksidanlar serbest radikallerin giderilmesine yardımcı olur ve böylece vücudu yaşlanma etkilerinden korur. Dolayısıyla, düzenli olarak İtalyan ballarının tüketilmesi genç görünmeye yardımcı olmaktadır.

Yorgunluğu azaltır : Yüksek miktarda fruktoz, iyi bir enerji kaynağı olarak işlev görür. Bu nedenle, bir kaşık kestane balı hemen yorgunluğu gidermek için yardımcı olur.

Yemeklerde kullanılır : Hafif acı bir tada sahip olan bu İtalyan balı, tatlı tadı sevmeyen insanlar için çeşitli tatlı yemeklerin pişirilmesinde en iyi şeker ikamesidir.

Akneyi tedavi eder: Bu balın antibakteriyel etkisi, aknenin tedavisi için idealdir. Balı doğrudan yüz maskesi olarak kullanın veya iltihabı azaltmak ve cildin dökülmesini azaltmak için yulaf unu ile karıştırın.
Demir, B ve Vitamin C vitaminleri ve bu İtalyan balında bulunan antioksidanlar gibi yüksek miktarlarda mineraller, kasları güçlendirmek, kan dolaşımını iyileştirmek, bağışıklık sisteminin çalışmasını arttırmak ve hatta karaciğer gibi organların çalışmasını iyileştirmek gibi çeşitli vücut fonksiyonlarını destekler. mide.

Kestane Balı Kullanımı

Diğer bal çeşitleri gibi kestane balı da kek, kurabiye ve turta gibi pişmiş ürünlerin tadına bakmak için kullanılabilir. Balın dondurmanın üzerine hafifçe sürtünmesi, özellikle fındık tadında olanlar için ekstra bir lezzet katmaktadır. Ayrıca çay, süt, salata, turşuya eklenebilir ve tostunuza da eklenebilir. Tereyağlı kızarmış irmik ekmeği ve bu hafif baharatlı balın tadı mükemmel.

 

Tavsiye

Kestane balı, çok sayıda sağlık yararı sunan İtalyan balının en iyi çeşitlerinden biri, uzun süre genç kalmak için her gün tüketilmelidir. Zengin bir fruktoz ve mineral kaynağı olması bile yorgunluğu hafifletmeye yardımcı olur. Öğleden sonra kendinizi yorgun hissettiğiniz ve günün geri kalanında enerjisel olarak çalışmaya devam ettiğinizde bir kaşık alın. Hafif acı bir tadı nedeniyle balı almaktan hoşlanmıyorsanız dondurmayla veya kek ve hamur işlerini pişirirken kullanın.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat