2 Kasım 2019/Bal
 • Tarafından İrem Mutlukaya
 • 276
 • 2

Kestane balı bozulur mu? Kestane balı ne zaman bozulur? Kestane balının faydalarını son zamanlarda çok sık bir şekilde TV kanalları ve internet siteleriinde görmeye başladık. Kulaktan kulağa yayılan kestane balının öneminin yanı sıra bozulur mu sorusuna hemen yanıt verelim …

Balkonak Kestane Balı Satın Al

 

Kestane balı ülkemizde çok nadir yetiştirilen bir bal çeşididir. En sağlıklı balların başında yer alan kestane balının kilogram fiyatı ile saf olması dikkatleri daha fazla üstüne çekiyor. Sizlerinde bildiği gibi tükettiğimiz gıdaların neredeyse tamamı bir süre sonra bozulmakta.

Kestane balı bozulur mu?

 

Kestane balı bozulur mu? Sizlerde kestane balı satın aldınız ve balın gerçek olduğuna inanıyorsanız bu bal bozulmayacaktır. Yinede bir süre sonra balın üstünde kristalleşme olabilir. Bu durum yaşandığında ise 45 derecelik sıcak bir su içerisinde balı kavanoz ile bırakın kısa süre içerisinde bal düzelecektir. Bunun sebebi ise gerçek bal kristalleşir. Ancak sahte balda meyve şekeri olmadığı için kristalleşme olmaz.

Aslında hakiki ve gerçek saf bir baltane var, çok uzun yıllar boyunca bozulmayacağı için tüketilebilir. Uzun yıldan kastımız 1-2 yıl değil. Daha uzun yıllar olarak düşünülebilir.

 

Son kullanım tarihi olmayan tek nadir ürün Bal

 

 

Balın son kullanma tarihi değildir bulayın uzun yıllar saklanabilir. Saklama koşullarından emin uyduysanız balınızı güvenli bir şekilde alıştırabilirsiniz. Kestane balı aldıysanız bunu uzun yıllar saklamamanızdınız. Çünkü balı yıllanmadan tüketip yenisini almalısınız. Bal sağlıklıdır ve sağlıklı gıdalar yıllanmamıştır.

 

Kestane balı farklı kokuyor? Bal ekşidi mi?

 

 

Kestane balı daha önce belirttiğimiz gibi özel bir baldır ve onunla dolu zaman dolu üretilmeyebilir. Kestane balı dönemi aşırığı yağlaması olması balın diliyle ilgili biz arıcılara çok zor anlar yaşatır ve zaman zaman hiç bal alınamadığı anlar yaşatabilir. Bu sırada kovandaki balı “arılar balı sırlamadan” almak gerekebilir. Arının bal peteğini sırlaması balın hazır olduğunu gösteriyor.

 

 

Kestane ağacından gelen nektar kovana geldikten sonra arılar tarafından bir takım işlemlerden geçer. Bu odada bulunan balın içerdiği suyun uçurulması işlemdie vardır. Arı peteği sırlamış ise balın suyunu uçurmuşsunuz. Petek sırlanmadan alınabilir arıcı kestane balının suyunun uçurma yoluyla kendisinin yapması gerekir. bunu yapmadığı halde bal bir zaman sonra ekşime yapabilir. Arıcıların buna çok dikkat çekiyor. Ekşimiş bal yenmez

Her farklı kokan bal ekşimiş midir?

 

Her bir bölgeye ait kestane balı farklı tatlar ve kokular bölgesel. Balının kıvamı ne çok sulu ne de çok katı olmamıştır orta akışkanlıkta olan balı iyi bal olarak nitelendirebiliriz. 

 

Balınız içerisinde bunlar varsa yemeyin!

 

 • Bal ekşi kokuyorsa ve koku artıyorsa
 • Bal çok sulu ise
 • Bal çok katı ise
 • Balda keskin bir tat yok ise

Balın üzerinde beyazlık küf vb gibi tomurcuklanma varsa (Balın kaymağıda beyazdır sallanmadan oluşan beyazlık farklıdır)

kestane balını yemeyin. Bazı bulgulardan emin olabilirsiniz bal yemeğinizden biri.

Kestane Balınızda bir sorun mu var? Lütfen bizimle yorumlarla paylaşın

 

 

 

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

2 Comments

 1. Canip Tarhan
  19 Aralık 2019 en 19:25

  2019 yaz sonu Karadeniz Artvinden aldim.aralik Ayi ortasında açtım. kavanozun ustu (balin üst kismi) köpükleniyor,bu ne anlama geliyor>Aciklarsaniz sevinirim, teşekkür ederim.

  • balkonak
   20 Aralık 2019 en 11:04

   Merhaba Canip Tarhan

   Bazı kestane balları su oranı yüksek olduğunda sallanmadan dolayı köpük yapar. Burada önemli olan bal dinlendiğinde (1-2 gün) köpük kaybolmuyorsa ve bal yenilmeyecek derecede ekşimsi bir tadı varsa bal ekşimiş olabilir. Fakat bal üzerindeki beyaz tabaka azalmış ve görünmeyecek dereceye gelmiş ise başta söylediğim gibi balın köpüğü olarak geçer ve rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat