23 Eylül 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 210
  • 0

Doğanın mucizevi olarak bize sunduğu şifa kaynağı olan kestane balı ülkemizin çeşitli yerlerinde yetişir. Çeşitli bölgelerde yetişen kestane balı ağacına göre farklılık gösterebilir ama haziran ayında çiçek açar. Arılar genel de bu dönemde çiçeklerin özlerini alır ve kestane balı üretmeye başlar.

Kestane balı yapısı hakkında!

Kestane balının koyu bir rengi ve koyu bir kıvamı olduğu için diğer ballarla karıştırılmaz. Ayrıca kendine has da güzel bir kokusu vardır. Ama diğer ballara göre tadı biraz acıdır.

Balkonak Kestane Balı Satın Al

 

Kestane balı kolay kolay da bozulmaz. Ama kestane balını bir yaşından küçük bebeklerin yememesi ve polen alerjisi olanlar, polikistik over hastalığına sahip olan insanlarında bu balı tüketmemesi gerekir.  Kestane balının için de bol miktarda protein, Avitamini, kalsiyum,sakaroz ve fosfor bulunur. Ama kestane balı faydalı olduğu gibi önerilenden çok fazla kullanıldığı taktirde faydasını değil zararını görürsünüz.

Kestane balı nerelerde üretilir?

Kestane balını üretmek için kestane ağaçlarının çok fazla bulunduğu ormanlara ihtiyaç vardır.Genellikle doğu karadeniz bölgesi kestane ağacı bakımından zengin bir yerdir dolayısıyla kestane balı için de en elverişli bölgeye sahiptir. Bundan dolayı bu bölgede yoğun bir şekilde arıcılık faaliyeti yapılır. Elbette diğer ballar da üretilir ama yoğun miktarda kestane balı üretirler. Özellikle Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesinde kestane balı üretimi çok fazla yapılır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat