12 Nisan 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 394
  • 1

Kestane Balı

Kestane ağacı kayın ve meşe ile aynı aileye aittir. Binlerce yıl kestane, tahılların iyi yetişmediği Akdeniz’in dağlık bölgelerinde birincil bir beslenme kaynağıydı. Başlıca bal üreticisi, tatlı kestane ağacı (Castanea sativa), binlerce yıl önce Sardis’ten (şimdiki Türkiye’de), Avrupa’da sıkça rastlanır, bu nedenle, şimdi sadece kestane olarak bilinen Sardunya Fınası adı … Sardunya balıyla karıştırılmamalıdır.

Kestane Balı Özellikleri

Kestane balı, güçlü bir aromatik tada ve tadına göre biraz acı bir tada sahiptir. Polen içeriği bakımından zengin, mineral tuzlar ve tanen, yüksek oranda fruktoz ve kristalleşmeye dirençli ve göreceli olarak düşük asitliğe sahip. Koyu sarı, sarımsı kahverengiden neredeyse siyaha kadar değişen, bazen kehribar tonları olan, aromatik, keskin bir bitkisel aroma ve tadı vardır ve hafifçe teniktir (ağaçtaki tanen nedeniyle).

Balkonak Kestane Balı Satın Al

 

Lezzet eşsizdir, çok tatlı değildir ve neredeyse acı bir tat ve çok kalıcıdır, güçlü, daha az tatlı bir baldan hoşlananlar tarafından çok beğenilir. Mayıs-Haziran arası çiçekleri.

Kestane (C. Sativa)

Yaygın olarak kullanılan Avrupa kestanesi türleri arasında, Avrupa’da yetişen Tatlı Kestanesi (Castanea sativa) bal üretmekte, Doğu ABD’de yetişen Allegheny Chinkapin (C. pumila) ise güçlü ve acı bir bal üretmektedir.

Asya’da, ağırlıklı olarak Güney Kore’de yetişen Japon Kestanesi (C. crenata) bir bal kaynağıdır. Çin Kestanesi (C. mollissima), Henry Chinkapin (C. Henryi), Sequin (C. Seguiniii) Çin’de yetişir ve bal kaynakları olabilir.

İki kestane, aynı ailenin üyeleri değildir; ılıman dünya etrafında yetişen ve yenilebilir At Kestanesi veya Conkers (Aesculus hippocastanum) ve Çin’de yetişen bir su sebzesi olan Su Kestaneleri (Family Cyperaceae). Hiçbiri Castanea kestane ağaçları ile de ilgilidir.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

1 Comment

  1. eskiji
    20 Nisan 2019 en 10:44

    NASIL SİPARİŞ VEREBİLİYORUZ?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat