23 Temmuz 2019/Sağlık
  • Tarafından balkonak
  • 307
  • 0

Bebekler bal yiyemez çünkü ‘bebek botulizmine’ neden olabilir

Bir yaşından küçük bebekler bal yemekten ağır hastalanabilir .
Bal, bebeğin kalın bağırsağında bir toksin üretebilen ve “bebek botulizmi” olarak bilinen nadir fakat ciddi bir hastalığa yol açan C. botulinum bakteri içerir .

Neyse ki, bebek botulizmi çok yaygın değildir ve bal nedeniyle bebek botulizmi daha nadirdir. Ancak FDA, bebeğinizin tatlı muameleyi beslemesi için bir yaşına kadar beklemenizi önerir.

Çoğu yetişkin problemsiz bal yiyebilse de, bir yaşından küçük bebekler için farklı bir hikaye. Bal, bebeğin kalın bağırsağında bir toksin üretebilen ve “bebek botulizmi” olarak bilinen nadir fakat ciddi bir hastalığa yol açan C. botulinum bakteri içerir.

Bebeğim ne zaman yemeye bal yiyebilir?

Bebeklik sırasındaki diğer gıda kısıtlamalarının aksine, alerji ve boğulma burada sorun değil. Çocuk doktorları, bebeğinize bal vermeden en az 12 ay öncesine kadar beklemenizi tavsiye eder, çünkü botulizme neden olabilecek bakteri sporları içerebilir. Bu, bal kaynağımızın kirlenmiş olduğu anlamına gelmez – bu bakteriler yetişkinlere ve 1 yaşın üzerindeki çocuklara zararsızdır. Ancak, sindirim ve bağışıklık sistemleri daha az gelişmiş, ciddi (ve muhtemelen ölümcül olan) hasta olan bebekleri de hasta edebilir. Bu nedenle, ilk yıl tüm baldan kaçınmak en iyisidir – pastörize edildiğini iddia eden kavanozlar bile, çünkü bu işlem hala tüm bakterileri güvenilir bir şekilde çıkaramaz.

Diyabetli yiyecekler: Bal, şekerin yerine iyi gelir mi?

 

Genel olarak, şekerin yerine bir şeker ilacı yemek planında şekeri koymanın bir avantajı yoktur. Hem bal hem de şeker kan şekeri seviyenizi etkiler.

Bal, toz şekerden daha tatlıdır, bu nedenle bazı tariflerde şeker için daha az miktarda bal kullanabilirsiniz. Ancak bal aslında çay kaşığı başına toz şekerden biraz daha fazla karbonhidrat ve daha fazla kaloriye sahiptir – yani tasarruf ettiğiniz kaloriler ve karbonhidratlar minimum olacaktır.

Balın tadını tercih ederseniz, devam edin ve kullanın – ama yalnızca ölçülü olarak. Baldaki karbonhidratları diyabet yeme planınızın bir parçası olarak saydığınızdan emin olun.

Hamilelik sırasında bal yemek güvenli midir?

Evet, hamilelik sırasında bal yemek güvenlidir.

Balın bebekler için güvenli olmadığını duymuş olabilirsiniz ve bu doğru. Bal, bir bebeğin bağırsağında filizlenebilen ve nadir görülen ancak ölümcül olabilecek bir hastalık olan bebek botulizmine neden olan bakteri içerebilir. Bebeklerin bağırsakları bakterileri yok edecek kadar olgun değildir, bu yüzden balları 1 yaşlarına kadar onlardan uzak tutmanız gerekir . Bebeğinizin ne zaman bal yiyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin .

Bununla birlikte, sağlıklı yetişkinler, hamilelik sırasında bile, bal kaynaklı botulizm riski taşımamaktadır.

Mağazalarda satılan balların çoğu, güvenlik nedeniyle yapılmamasına rağmen, süt pastörizasyonunda kullanılana benzer bir yöntem kullanılarak pastörize edilir. Bal, 15 ila 30 saniye boyunca 161 ° F’ye ısıtılır ve daha sonra hızlı bir şekilde soğutulur. Bu, maya hücrelerini öldürür (botulizm sporları olmasa da), böylece bal fermente olmaz ve kristalleşme işlemini yavaşlatır, böylece bal daha uzun süre sıvı kalır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat