23 Ağustos 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 381
  • 0

Bazı nedenlerden ötürü ballar kristalleşir. Ancak bu balon kötü olduğunu yada bozulduğu anlamına gelmiyor. Aslında bu durum kaliteli balın bir göstergesidir. Kristalize balı sakın atmayın. Çünkü o bal en lezzetli baldır.

Ballar aslında iki doymuş süper bir çözeltidir. İçeriği glikoz ve fruktoztur. Süper doymuş olduğu için bazı şekerlerin sonunda çözelti haline gelir ve kimsayal bir işlem geçirir. Bal kristalleşmesi normal bir durumdur.

Kristalize bal aslında çaydan da simitten de çoğu yiyecekten de daha lezzetlidir.

Üç şey, balın kristalleşmesini sağlar.

Sıcaklık
Balda glukoz ve fruktoz oranı
Polen

Peki kristalleşen bala ne yapacağız?

 

 

Sıcaklık 10c altında düştüğünde ballar kristalleşir. Soğuk bir dolap içerisinde bırakılan ballar kristalleşir. Sıcak bir yer bulmak ise kristalleşmeyi yavaşlatır.

Sizlerde balınızı yeniden ısıtarak yumuşak sıvı hale dönüştürebilir ve kristalizeden kurtulabilirsiniz. Mikrodalga fırın kullanımını önermiyoruz. Balınızı sıcak suyun içerisine bir kavonozla koyun ve bekleyin. Çok sıcak olmasın ama eliniz dayanabilsin.

Balın şekerlenmesi ile Donması Aynı Şey mi?

 

Balın şekerlenmesi kavramı halk arasında şekerden üretilen balın şeker halini alması anlamını taşır. Üreticilerin lügatında şekerlenme diye bir tabir yoktur. Şekerlenme tabiri genellikle yapay ballar için kullanılır. Biz her zaman “gerçek bal her zaman donar” deriz.

Donan Bal Sahte mi ?

Balın türüne göre ve içinde bulunduğu polene göre donma süresi uzalıp kısalabilir. Balınız donuyorsa aldığınız yere de güveniyorsanız ( üretici ise) hiç bir şey sorgulamanıza gerek yok. Asıl ban zaten budur bal donduktan sonra 45 derecelik suda çözebilirsiniz fakat bizim önerimiz tereyağ kıvamında olan balı kaşıklayıp tatlı niyetine yemenizdir.

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat