24 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 391
  • 0

 

Evet, kristalize bal yemesi güvenlidir. Balın çok kalın ve çok grenli göründüğünde kristalleştiğini biliyorsunuz. Balınızın dökülebildiği zamana oranla rengini hafifletir. Kristalize bal, pek çok insan için mükemmel bir yemektir ve tercih edilir. Bazı insanlar damlamadan kolayca yayılma kabiliyeti nedeniyle onu tercih eder.

Küçük kristalize şeker taneleri, bir kez sıvı, sarı bal çok ince bir doku verir. Kristalize olmuş balı, şekerin daha yumuşak bir versiyonu olarak düşünün. Şeker kristallerinin, kaya şekerlerinde olduğu gibi büyük ve gevrek olması yerine, şeker kristalleri küçük ve pürüzsüzdür.

Ham balın işlenmiş bir baldan daha kristalize olması daha olasıdır. Bunun nedeni, arıcının balı çıkarması sırasında kovanın çok küçük parçalarının balınızda kalmasıdır. Balınızın kristalleşmesine başlayan, daha önce kristalize olmuş bal, balmumu, polen veya propolis gibi küçük tarak parçaları olabilir. Hepsi yenilebilir ve sağlıklı bitlerdir, ancak kristalleşme sürecini hızlandırırlar.

Balınızı tekrar sıvı durumuna getirmek için ısıtılması gerekir. Ham balınızın sağlık özelliklerinden bir kısmını 110 ° C’ye ısıtıldığında kaybedersiniz. Benim tavsiyem, sadece kristalleşmeyi gidermenizdir.

Kristalize edilmiş balınızı tekrar sıvı haline getirmek istiyorsanız, onu ısıtmanız gerekir. Mikrodalga fırın, en hızlı olanıdır ancak aynı zamanda balınızın sahip olduğu birçok harika özelliği de mahvedecektir. Balınızı ısıtmanın en iyi yolu yavaş yavaş yaklaşık 110 ° sudur. Çift kazan, onu ısıtmanın en kolay ve en yumuşak yoludur. 160 ° ya da üstüne çıkarsanız pastörize ediyorsunuzdur.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat