29 Ekim 2019/Sağlık
 • Tarafından balkonak
 • 209
 • 0

Öksürükler, tahriş edici maddeleri ve vücuttaki enfeksiyonları temizlemede rol oynar, ancak sürekli öksürük rahatsız edici olabilir. Bir öksürük için en iyi tedavi altta yatan nedene bağlı olacaktır. Alerji, enfeksiyon ve asit reflü dahil öksürüklerin birçok olası nedeni vardır.

Bazı doğal ilaçlar öksürüğü gidermeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) bitkileri ve takviyeleri izlemediğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle bunları kullanan insanlar düşük kaliteli ürünler ve safsızlıklar kullanma riski altında olabilir.

Öksürüklerini tedavi etmek için doğal ilaçlar kullanmak isteyen insanlar kaynakları ve markaları araştırmalıdır. Ayrıca bazı şifalı bitkilerin ve takviyelerin istenmeyen yan etkilere neden olabilecek ilaçları engelleyebileceğinin farkında olmalıdır.

Öksürük şiddetliyse veya birkaç haftadan fazla devam ederse, tıbbi yardım almanız çok önemlidir.

On iki doğal öksürük ilacı

İnsanlar ısrarcı bir öksürüğü tedavi etmek için çeşitli doğal ilaçlar kullanırlar. Burada, bu çözüm yollarından 12’sine daha ayrıntılı olarak bakıyoruz.

1. Bal çayı

 

Bal kaşığı ve limon dilimi ile bir fincan çayın içine süzüldü.
Öksürük için popüler bir ev ilacı balı ılık suyla karıştırmaktır.
Bazı araştırmalara göre, bal öksürükleri hafifletebilir.

Çocuklarda gece öksürüğü tedavileri üzerine yapılan bir araştırma , kara balı öksürüğü baskılayan ilaç dekstrometorfan ile tedavi etmeden karşılaştırmıştır.

Araştırmacılar, balın öksürükten en büyük rahatlamayı sağladığını, ardından dekstrometorfan olduğunu bildirdi.

Balın dekstrometorfan üzerindeki faydaları küçük olmasına rağmen, ebeveynler balın üç müdahalenin en iyisi olduğunu belirtti.

Bir öksürüğü tedavi etmek için bal kullanmak için, 2 çay kaşığı (çay kaşığı) ılık su veya bitki çayı ile karıştırın. Bu karışımı günde bir veya iki kez iç. 1 yaşın altındaki çocuklara bal vermeyin .

2. Zencefil

Zencefil , anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu için kuru veya astımlı öksürüğü kolaylaştırabilir. Aynı zamanda bulantı ve ağrıyı hafifletebilir.

Bir çalışma , zencefildeki bazı anti-enflamatuar bileşiklerin solunum yollarındaki membranları gevşetebileceğini ve öksürüğü azaltabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar, zencefilin insan hücreleri ve hayvanlar üzerindeki etkilerini incelemişlerdir, bu nedenle daha fazla araştırma gereklidir.

Bir bardak sıcak suya 20-40 gram (g) taze zencefil dilimleri ekleyerek yatıştırıcı bir zencefil çayı demleyin. İçmeden önce birkaç dakika dikleşmesine izin verin. Tadı arttırmak ve bir öksürüğü yatıştırmak için bal veya limon suyu ekleyin.

Bazı durumlarda zencefil çayının mide rahatsızlığına veya mide yanmasına neden olabileceğini unutmayın .

3. Sıvılar

Hidratlı kalmak öksürük veya soğuk algınlığı olanlar için hayati öneme sahiptir. Araştırmalar , oda sıcaklığında içilen sıvıların öksürük, burun akıntısı ve hapşırmayı hafifletebileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, ek soğuk algınlığı veya grip belirtileri olan kişiler , içeceklerini ısıtmaktan faydalanabilir. Aynı çalışma, sıcak içeceklerin bir boğaz ağrısı , üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri daha da hafiflettiğini bildirmektedir .

Belirti rahatlama anında oldu ve sıcak içeceğin bitmesinden sonra uzun bir süre boyunca kaldı.

Rahatlatıcı olabilecek sıcak içecekler şunlardır:

 • suyu temizle
 • bitkisel çaylar
 • kafeinsiz siyah çay
 • ılık su
 • sıcak meyve suları

4. Buhar

Mukus veya balgam üreten bir ıslak öksürük, buharla gelişebilir. Sıcak bir duş veya banyo yapın ve banyonun buharla dolmasını sağlayın. Belirtiler azalıncaya kadar bu buharda birkaç dakika kalın. Daha sonra soğuması ve kurumasını önlemek için bir bardak su içiniz .

Alternatif olarak, bir buhar kabı yapın. Bunu yapmak için büyük bir kaseyi sıcak suyla doldurun. Dekonjesyonu hafifletebilecek okaliptüs veya biberiye gibi otlar veya esansiyel yağları ekleyin. Kasenin üzerine yaslanın ve başınıza bir havlu yerleştirin. Bu buharı hapseder. Buharları 5 dakika boyunca teneffüs edin. Buhar cilt üzerinde sıcak hissediyorsa, cilt soğuyuncaya kadar devam edin.

Islak öksürük veya göğüs tıkanıklığı olan kişiler, Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün (NHLBI) önerilerini takip etmek ve evlerinde serin buğulu bir nemlendirici veya buhar buharlaştırıcı kullanmak isteyebilirler.

5. Hatmi kökü

 

Hatmi kökü, öksürük ve boğaz ağrıları tedavisinde uzun süredir kullanılan bir bitkidir. Bitki, yüksek müsilaj içeriği nedeniyle öksürükten kaynaklanan tahrişi hafifletebilir. Müsilaj, boğazı kaplayan kalın, yapışkan bir maddedir.

Bir küçük bir çalışma , bir bitkisel öksürük şurubu kekik ve sarmaşık, yaygın soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan etkili bir şekilde tahliye öksürük ile birlikte, hatmi kökü ihtiva eden ortaya çıkarmıştır. Şurubu aldıktan 12 gün sonra, katılımcıların yüzde 90’ı etkinliğini iyi veya çok iyi olarak değerlendirmiştir.

Marshmallow kökü, kurutulmuş bir bitki veya çuvallanmış bir çay olarak da mevcuttur. Her ikisine de sıcak su ekleyin ve ardından hemen içirin veya önce soğumasını bekleyin. Hatmi kökü suya ne kadar uzun süre dayanırsa, içimde o kadar müsilaj olacaktır.

Yan etkileri mide rahatsızlığını içerebilir, ancak buna ekstra sıvı içerek bununla baş etmek mümkün olabilir.

6. Tuzlu su gargara

 

Bu basit ilaç, bir boğaz ağrısı ve ıslak öksürük tedavisinde en etkili olanlardan biridir. Tuzlu su boğazın arkasındaki balgam ve mukusu azaltır, bu da öksürme ihtiyacını azaltır.

Yarım çay kaşığı tuz eriyene kadar bir bardak ılık suya karıştırın. Gargara kullanmadan önce çözeltinin hafifçe soğumasını bekleyin. Karışımı dökmeden önce birkaç saniye boyunca boğazın arkasına oturtun. Öksürük iyileşene kadar her gün birkaç kez tuzlu su ile gargara yapın.

Küçük çocuklara tuzla su vermekten kaçının çünkü düzgün şekilde gargara yapamayabilir ve tuzlu suyun yutulması tehlikeli olabilir.

7. Ananas suyu.

Ananas, öksürük tedavisi için yardımcı olabilecek bromelain içerir.
Bromelain, ananastan gelen bir enzimdir. Meyvenin çekirdeğinde en bol miktarda bulunur.

Bromelain, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve ayrıca mukolitik özelliklere de sahip olabilir, bu da mukusu parçalayıp vücuttan çıkarabileceği anlamına gelir.

Bazı insanlar boğazdaki mukusu azaltmak ve öksürüğü bastırmak için günlük ananas suyu içiyorlar. Ancak, belirtileri hafifletmek için meyve suyunda yeterli miktarda bromelain olmayabilir.

Bromelain takviyeleri mevcuttur ve öksürüğü gidermede daha etkili olabilir. Ancak, yeni takviyeleri denemeden önce bir doktorla konuşmak en iyisidir.

Bromelain’e alerjik olmak mümkündür ve bu bitki ayrıca yan etkilere neden olabilir ve ilaçlar ile etkileşime girebilir. Kan inceltici veya spesifik antibiyotik alan kişiler bromelain almamalıdır.

8. Kekik

Kekik hem mutfak hem de tıbbi kullanım alanına sahiptir ve öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve sindirim sorunları için ortak bir çaredir .

Bir çalışma , kekik ve sarmaşık yapraklarından oluşan bir öksürük şurubunun , akut bronşiti olan kişilerde, plasebo şurubundan daha etkili ve daha hızlı bir şekilde öksürüğü rahatlattığını buldu . Bitkideki antioksidanlar faydalarından sorumlu olabilir.

Kekik kullanarak öksürükleri tedavi etmek için, bu bitki içeren bir öksürük şurubu arayın. Alternatif olarak, bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kurutulmuş kekik ekleyerek kekik çayı yapın. Süzme ve içmeden önce 10 dakika boyunca dik.

 

9. Asit reflü için diyet değişiklikleri

Asit reflü öksürüğün yaygın bir nedenidir. Asit reflü tetikleyebilecek gıdalardan kaçınmak, bu durumu idare etmenin ve ona eşlik eden öksürüğü azaltmanın en iyi yollarından biridir.

Her birey kaçınması gereken farklı reflü tetikleyicileri olabilir. Reflülerine neyin sebep olduğundan emin olmayan insanlar, en yaygın tetikleyicileri diyetlerinden uzaklaştırarak ve semptomlarını izleyerek başlayabilir.

Asit reflü’nü en çok tetikleyen yiyecekler ve içecekler şunlardır:

 • alkol
 • kafein
 • çikolata
 • turunçgiller
 • yağda kızartılmış ve yağlı yiyecekler
 • sarımsak ve soğan
 • nane
 • baharatlar ve baharatlı yiyecekler
 • domates ve domates bazlı ürünler

10. Kaygan karaağaç

Yerli Amerikalılar geleneksel olarak kaygan karaağaç kabuğu kullanarak öksürük ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Kaygan karaağaç, bir boğaz ağrısı ve öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olan yüksek miktarda müsilaj içerdiğinden, hatmi köküne benzer.

Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kuru ot ekleyerek kaygan karaağaç yapın. İçmeden önce en az 10 dakika boyunca dik. Kaygan karaağaçların ilaçların emilimini engelleyebileceğini not etmek önemlidir.

Kaygan karaağaç, sağlık mağazalarında ve çevrimiçi olarak toz ve kapsül şeklinde mevcuttur .

11. N-asetilsistein (NAC)

NAC, amino asit L-sisteinden gelen bir takviyedir. Günlük bir doz almak, solunum yollarındaki mukusu azaltarak ıslak öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

13 çalışmanın meta analizi, NAC’nin kronik bronşitli kişilerde semptomları anlamlı ve tutarlı bir şekilde azaltabileceğini göstermektedir. Kronik bronşit, sümük birikmesine, öksürüğe ve diğer semptomlara neden olan solunum yollarının uzun süreli iltihabıdır .

Araştırmacılar, hava yolu tıkanıklığı olmayan kişiler için günlük 600 miligram (mg) NAC dozu ve tıkanıklığın olduğu yerlerde 1.200 mg’a kadar olduğunu gösteriyor.

NAC, kurdeşen , şişme, ateş ve nefes alma zorluğu gibi ciddi yan etkilere neden olabilir . Bu yaklaşımı düşünen herkes önce bir doktora konuşmalıdır.

12. Probiyotikler

Pırasa ve deniz yosunu ile kapta miso çorbası.
Miso çorbası probiyotik bakımından zengindir.
Probiyotikler doğrudan bir öksürüğü gidermez, ancak bağırsaktaki bakterileri dengeleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirler.

Üstün bir bağışıklık sistemi öksürüğe neden olabilecek enfeksiyonlarla veya alerjenlerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Araştırmaya göre, Lactobacillus adlı bir bakteri olan bir tür probiyotik, soğuk algınlığının önlenmesinde mütevazı bir fayda sağlar .

Lactobacillus ve diğer probiyotikler içeren takviyeler sağlık mağazalarında ve ilaç depolarında bulunmaktadır.

Bazı yiyecekler ayrıca aşağıdakiler dahil doğal olarak probiyotikler bakımından zengindir:

 • Çorba
 • doğal yoğurt
 • Bir çeşit yöresel Kore yemeği
 • lâhana turşusu

Bununla birlikte, gıdalardaki probiyotik birimlerin sayısı ve çeşitliliği büyük ölçüde değişebilir. Probiyotik açıdan zengin besinler yemenin yanı sıra probiyotik takviyesi almak en iyisi olabilir.

Soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı ipuçları

Öksürükten kaçınmak her zaman mümkün değildir, ancak aşağıdaki ipuçları riski azaltabilir:

Hasta olan insanlarla temastan kaçınmak : Soğuk algınlığı, grip veya öksürüğü olan insanlarla güvenli bir mesafeyi koruyun.

Elleri düzenli yıkamak : Cildinizden bakteri ve virüsleri temizlemek için sabun ve ılık su kullanın. Çocuklara ellerini düzgün yıkamayı öğretin. Gerektiğinde evin dışında alkol bazlı bir dezenfektan kullanın.

Dezenfektan kullanımı : Bir aile üyesi hasta olduğunda, mutfak ve banyoyu düzenli olarak dezenfektanla temizleyin. Yatak takımlarını, havluları ve yumuşak oyuncakları sıcak bir yıkamada yıkayın.

Hidratlı kalmak : Susuz kalmamak için yeterince su, bitki çayları ve diğer içecekler için.

Stresi azaltmak : Stres bağışıklık sistemini etkiler ve hasta olma riskini arttırır. Stresi azaltmak için kişi düzenli egzersiz yapabilir, meditasyon yapabilir, derin nefes alabilir ve ilerleyici kas gevşetme tekniklerini deneyebilir.

Yeterince uyuma : Zinde ve sağlıklı kalmak için her gece 7-9 saat uyumayı hedefleyin.

Bağışıklık artırıcı takviyeler alınması: Hastalığı uzak tutmak için soğuk ve grip mevsiminde çinko, C vitamini ve probiyotik almayı düşünün .

Alerji semptomları bazen soğuk algınlığı semptomlarını taklit edebilir. Polen, toz akarları, hayvan tehlikesi ve küf gibi tetikleyicileri önleyerek alerji alevlenmelerini azaltın. Alerji çekimi veya ilaç kullanımı hakkında doktora danışın.

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdaki semptomların bir öksürüğe eşlik etmesi durumunda doktora görünün:

kötü kokulu yeşil veya sarı balgam
titreme
kurutma
102 ° F’ın üzerinde ateş
3 günden fazla süren ateş
zayıflık
Öksürük halinde 911’i arayın veya en yakın acil servise gidin:

kan getirir
solunum zorluğuna neden olur


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat