27 Mayıs 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 419
  • 0

 

Öksürük, balgam ve diğer tahriş edici maddelerin boğazınızdaki ve solunum yollarındaki temizlenmesine yardımcı olan bir refleksdir. Çoğu durumda öksürük, soğuk algınlığı , bronşit veya grip gibi kısa süreli bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar .

Öte yandan kronik öksürük, aşağıdaki durumlardan birinden kaynaklanabilir:

  • Astım
  • Alerjiler
  • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)

Kronik öksürük ayrıca sigara içmekten veya bazı ilaçların kullanımından da kaynaklanabilir. Öksürüğünüz kalıcı, ağrılıysa, nefes almada zorlanma, ateş, titreme veya güçsüzlük eşlik ediyorsa veya kan veya sarı veya yeşil mukustan öksürüyorsanız, doktorunuzu aramak özellikle önemlidir.

Doğal Öksürük Çözümleri

Öksürüğünüze yol açan rahatsızlığı tedavi etmemelerine rağmen, aşağıdakiler semptomlarınızı hafifletmek için yardımcı olabilir :

1) Bal

Pediatri ve Ergen Tıbbı Arşivi’nde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar yatmadan 30 dakika önce verilen veya gece öksürme ve uyku zorluğu ile ilgili hiçbir tedavi görmeyen tek bir karabuğday bal veya bal aromalı dekstrometorfan dozunu karşılaştırmışlardır. Balın öksürük sıklığı için yapılan tedaviden önemli ölçüde daha iyi olduğu ve dekstrometorfan ile karşılaştırılabildiği bulundu.

Bitki çayı ya da ılık su ve limonla bal eklemeyi ya da kendi başına bir kaşık bal almayı deneyin.

2) Hatmi

 

Lokumdan ( Althea officinalis ) elde edilen bileşikler öksürük önleyici yararlar sağlayabilir. Bu iddiaları destekleyen herhangi bir klinik çalışma bulunmamakla birlikte, bitki, uzun süredir bitkisel ilaçlarda kuru, tahriş edici öksürük ve boğaz ağrısının giderilmesi için kullanılmaktadır . Bitki, boğazı kaplayan ve tahriş olmuş dokuyu yatıştıran müsilaj içerir.

Hatmi çay şeklinde alınabilir.

3) Sarmaşık, Çuha çiçeği ve Kekik

Otlar sarmaşık ( Hedera helix ), kekik ( Thymus vulgaris ) ve çuha çiçeği ( Primula veris ) bazen bitkisel öksürük şuruplarında kombinasyon halinde kullanılır ve bir öksürüğü azaltmak için düşer. Mutfak bitkisi olarak bilinen en iyi kekik, balgamdan kurtulmaya yardımcı olabilecek balgam söktürücü özelliklere sahip bir bileşik olan timol içerir. Sarmaşık, balgam söktürücü gibi davrandığı söylenen bileşikleri içeren ortak bir asmadır (mukus gevşetme ve öksürüğü kolaylaştırma maddeleri).

2011’de Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan bir araştırma incelemesinde , araştırmacılar, daha önce akut üst solunum yolu enfeksiyonları için sarmaşık yaprağının etkinliğini değerlendiren daha önce yayınlanmış 10 çalışmayı analiz etmişlerdir (çalışmaların üçü sarmaşık ve kekik kombinasyonunu değerlendirmiştir).

Sonuçlarına göre, yazarlar tüm çalışmaların sarmaşık özlerinin üst solunum yolu enfeksiyonunun semptomlarını azaltmada etkili olduğunu (öksürüğün sıklığı ve süresi dahil) olduğunu, ancak çoğu araştırmanın önemli ölçüde kusurlu olduğunu ileri süren kanıtların gerekli olduğunu belirtmişlerdir.

Doğal Çözümler Kullanma

Bol miktarda su veya ılık çay içmek, sümüğün gevşemesine ve öksürükten kaynaklanan boğaz tahrişlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bitkisel öksürük şuruplarındaki belirli otlar ve içerikler yan etkilere ve ters etkilere neden olabilir. Örneğin, sarmaşık bazı insanlarda (özellikle de havuçlara tepki verenlerde) ciddi kontakt dermatite neden olabilir. Ayrıca, doğal öksürük ilaçları hakkında araştırma eksikliği olduğunu unutmayın. Herhangi bir öksürük ilacı denemeyi düşünüyorsanız, önce artılarını ve eksilerini tartmak ve sizin için uygun olup olmadığını tartışmak için doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir.

Bir durumu kendi kendine tedavi etmenin ve standart bakımdan kaçınmanın veya geciktirmenin ciddi sonuçları olabileceğini not etmek de önemlidir.

Ameliyat olması planlanıyor ancak öksürük geçirdiyseniz, takviye almadan önce doktorunuza danışın. (Bazı ilaçlar kanın pıhtılaşmasına engel olabilir ve ameliyattan önce ve sonra bir süre kesilmelidir.)


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Kategoriler:Bal / Genel / Sağlık
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat