12 Aralık 2019/Bal
 • Tarafından balkonak
 • 175
 • 0

Suya ve kokuya maruz kalmayacağı serin bir yerde tutulduğu sürece, en dayanıklı besin kaynağımız baldır. Dahası, doğal bal inanılmaz sağlıklı bir besindir. Uzmanlar, bir insanın yılda beş kilogram normal bal tüketmesi gerektiğini ve bunun doğal balın hücre yenilenmesine yüzde 80 katkısı olduğunu kanıtladığını söylüyor.

Bal, sofralarımızın eşsiz ve vazgeçilmez bir yemeği olarak bilinmesine rağmen, bu sağlıklı ürünün birçok farklı türü vardır . Doğal bal çeşitleri, bal arısı polenine ve balın alındığı bölgenin nektarına göre adlandırılır. Bal çeşitleri ayrıca bitki nektarının yoğunluğuna göre de adlandırılır. Kestane balı, akasya balı, çiçek balı, ıhlamur balı, kara orman balı isimlerini bitkinin nektarından alırlar. Hepsi doğal bal ve peteklerinin hepsi doğal.

Balkonak firması, Balkonak Balı adı altında ürün çeşitlerinde tüm bu doğal bal türlerine sahiptir ; Balkonak çiçeği balı, Balkonak akasya balı, Balkonak ıhlamur balı, Balkonak kestane balı.

 • Kestane Balı

Koyu kahverengi ve tadı biraz acı kestaneli bal, kestaneye özgü bir tada ve kokuya sahiptir. Kestane balı antiseptik özellikleri ile bilinir. Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde olan kestane ağacının çiçeklenme zamanı Haziran ve Temmuz’dur. Bal arısı hem polen hem de nektarın yanı sıra kestane salgılarını da toplar. Arılar ayrıca kestaneden nektar toplarken tozlaşmayı sağlayarak kestane üretimine de katkıda bulunur. Kestane balının rengi meyvesi gibi koyu renklidir. Kristalleşme yavaştır, kristalleştiğinde çok ince tanecikler oluşturur.

Antibiyotiklerin, B. hemolytic streptecoc’a karşı bilimsel araştırmalarla etkili olduğu bulunmuştur. B ve C vitaminleri bakımından zengin olan Balkonak Kestane balı kasları güçlendirir, kan dolaşımını düzenler, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Balkonak Chestnut Honey, solunum ve sindirim sistemleri üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Kestane balı, özellikle mevsim değişiklikleri sırasında bolca tüketilmelidir.

 • Akasya Balı

 

Akasya balı, bal türleri arasında muhtemelen en popüler olanlardan biridir. Doğal bir ortamda kendi kendine özgü şekilde yetişen bu doğal bal oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Hem genetik hem de içerik yararları olan bu balın tüketimi çok faydalıdır.

Akasya balı kendine özgü bir kokuya sahiptir ve kendine özgü tadı bu kokuyu daha rahat hissettirir. Uzun ömürlü, genellikle terapötik bir yöntem için kullanılır, bu doğal bal belki de eşsiz tadı olan ve mikroplanların yeniden programlanmasını besleyen, güçlendiren ve önleyen en etkili bal türlerinden biridir. Bu balın en bilinen tedavi türleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Genel olarak, difteri, boğmaca, tüberküloz, ülser ve bazı cilt hastalıklarına karşı kendi yapısı ile çözelti üreten bu bal, ağaç türlerinden elde edilir. Nisan ve Mayıs aylarında açan bu tatlı bal kesinlikle sağlığınıza faydalı olacaktır.

Akasya balının faydaları çoğunlukla iç organlarla ilgilidir. Akciğer hastalıklarının iyileşmesinde çok güçlü bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda bağırsak iltihabı gibi sorunları ortadan kaldırma etkisine sahiptir. Akasya balı öksürük ve nefes darlığına karşı faydalıdır.

Çam Balı

 

Çamdaki canlılar, çam ağacının özünden elde ettikleri bir atılım oluşturur. Bu atılımlar görülebilir. Bu atılım çam ağacının boynundan bir ip gibi sarkıyor. Ağustos ayının ortasında bulunan bu çam salgısı arılar tarafından alınır ve arılar tarafından salgılanan bir enzim ile doğal bir bal haline gelir. İşçi arılar bu balı doğrudan bal peteğine koyacaklar.

Çam balı, Türkiye’de Akdeniz ve Ege bölgelerinin çam alanlarında üretilmektedir. Neredeyse dünyanın çam balı üretiminin tamamı Türkiye’de yapılmaktadır.

Çam balı faydaları; Çam balı, çam özü tadı olan kaliteli bir baldır. Çam balı en büyük özelliği donmadan ve bozulmadan yıllarca sürmesidir. Balkonak Çam balı, Balkonak Balı türleri arasında en çok satan ürünlerden biri olmasının nedeni budur.

Çam balı, bazı gıda maddelerinin dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olması nedeniyle gıda maddelerinde katkı maddesi olarak kullanılır.

Çam balı, çam ağacının kokusunu ve tadını yıllarca korur. Çam balı, solunum ve sindirim sistemi bozuklukları, özellikle boğaz rahatsızlıkları için iyidir.

 • Çiçek Balı

 

Çiçeklerden nektar alınarak arıların ürettiği bal, çiçek balı veya çiçek balı olarak adlandırılır. Dünyada üretilen doğal balın çoğu çiçeği baldır. Yayla çiçek balı, çiçek balı olarak da bilinir. Günlük yaşamda en çok tüketilen bal türü yayla balıdır.

Balkonak çiçeği balı açık sarı renklidir, keskin bir tada sahip tatlı bir tada sahiptir.

Balkonak Çiçeği Balının hammaddesi çiçek nektarıdır. Doğal balın kalitesi doğrudan nektara bağlıdır. Arılar, genellikle bir seferde yalnızca bir tür çiçekten nektar toplar. Böylece ilk nektardan sonra nektarı aynı çiçekten toplamaya devam ederler. Aynı çiçekleri ziyaret ederler, başka çiçekleri değil.

Çiçek balı zamanla kristalleşir. Çiçeği balının diğer ballar gibi sadece bir tadı yoktur. Arıların ilk ziyaret ettiği çiçeğin lezzeti, çiçek balının tadına da hükmediyor. Balkonak Ihlamur balı, Balkonak akasya balı, Balkonak kekik balı her çeşit çiçek balıdır.

Balkonak çiçeği balının faydaları; Çiçeği balı, insanların günlük enerji kaynağıdır. Bir çiçek balı sürekli tüketildiğinde, sinir sistemini de düzenlediği bilinmektedir. Sinir sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Bir veya iki çorba kaşığı Balkonak çiçeği balı günlük enerji ihtiyacımızın önemli bir bölümünü karşılayacak kadardır.

 • Karaçalı Balı

 

Karaçalı dikeninin açan çiçeklerinden toplanan bal türüdür. Karaçalı bitkisinin özellikle mide rahatsızlıklarına iyi gelmesinden ötürü çiçeklerinden gelen bal nektarı ile önemli sağlık faydası olduğu vurgulanmaktadır. Karaçalı balı için buraya bakabilirsiniz.

 • Yayla Balı

Yayla balı yüksek rakımda üretilmiş ve yüzlerce çeşit çiçek arasından toplanan profloralı bir baldır. Zengin çeşitliliği ile ve yüksek rakımda üretilmesi ile çok lezzetli ve vitaminli bir bal olarak kabul görmektedir.

 

 

 • Narenciye Balı
 • Kekik Balı
 • Lavanta Balı
 • Ormangülü Balı ( Delibal )
 • Nane balı
 • Kanola Balı
 • Anzer Balı
 • Biberiye Balı
 • Keven (Geven) balı
 • Hayıt balı
 • Karabaş otu balı
 • Karabuğday balı
 • Karakovan balı
 • Keçiboynuzu balı
 • Meşe balı
 • Püren balı

 

Bal Üretim Tekniklerine göre çeşitler

 

Süzme bal

Süzme ballarpetekte biriken balı belirli araçlar vasıtasıyla petek içerisinden çıkarıp kaplara süzülmesi şeklinde oluşur. Süzme balda bal petekten tamamile ayrılır.

Petek bal

Petek bal ise yukarıda süzle işlemi yapılmadan kovan içerisindeki ballı peteklerin direk satışının yapıldığı üretim tekniğidir.

Karakovan balı

Karakovan balı üretim tekniği ise arıların peteklerini tamamiyle baldan örmesi ve yine balı içe koyması ile elde edilir. Petek bal ile kara kovan arasındaki en büyük fark petek balda preslenmiş hazır petek kullanılırklen karakovan da peteğide arılar kendisi bal ile mum haline getirir.

Yukarıdaki yazılan bal çeşitleri haricinde bildiğiniz başka ballar var mı?


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat