9 Eylül 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 238
  • 0

Organik ham bal nedir, nasıl anlaşılır? Bugün sizlere ham bal ve organik bal hakkında elimizden geldiğince bilgi aktarmaya çalışacağız. İşte organik ve ham bal hakkında detaylar…

Organik ham bal nedir?

Organik ham bal demek aslında el değmemiş olan ve işlem görmemiş direk arıcıdan tüketiciye ulaşan bala organik ham bal denir. Organik ham bal en sağlıklı olan baldır. Direk arıcıdan mutfağa giren ve hiçbir şekilde işlem görmemiş olması hepimizin sağlığı için ve ilk isteği olarak öne çıkmaktadır.

Organik ham bal nasıl anlaşılır?

Organik ham bal aslında çoğumuzun aramış olduğu baldır. Ancak arıcı tanıdığımız yoksa eğer, diğer vatandaşlara göre bir adım geride kalıyoruz.

Organik ham ballar aslında market ve kapalı çarşı gibi alanlarda ve internet sitelerinde de satılmaktadır. Ancak hepsine güvenemeyiz veya bu işten anlamadığımız için fayda görelim derken zarar görebiliriz.

Marketlerde görmüş olduğumuz o parlak ballar aslında tamamen işlem görmüş ve müşterilere daha fazla parlak ve canlı görünüp satış amaçlı işlem görmüş ballardır. Bu ballar ticaret amaçlı olduğu için birçok işlemden geçmiş ve satışı kolay olan ballar olurken, organik ham bal olarak ifade edilemez.

Çünkü işlem görmüş ballar aslında, sıcaklıkta ve soğuklukta işlem gören ballardır. Örnek kristalleşme olmayan ballar aslında 40 derece üstünde hızlıca ısıtılarak aniden soğutulan ballardır. Bu ballar hem parlak olur hemde kristalleşme olmayan ballardır.

Birde şöyle bir durum var, kristalleşen bal sahte baldır kavramı tamamen yanlıştır. Kristalleşen bal aslında organik olan baldır. İşlem görmediği için bir süre sonra veya ani sıcaklık değişimlerinde kristalleşir.

Peki organik balı nasıl anlayacağız?

Balın 3 farklı orijinal ham bal olmasını sağlayan aşaması vardır. Bunlardan hemen bahsedelim. İlk olarak balı kokusundan, tadından ve renginden anlayabiliriz.

Balın kokusu her bal çeşidine göre keskin ve yumuşak olabilir. Örnek verecek olursak eğer kestane balı, kokusu sert, olur ve tadı zaten kendini belli eder.  Özellikle bal kontrolleri arasında şöyle bir ifade vardır.

Su, sirke ve ateş kontrolü ile bal kontrol etme yöntemleri çok yaygındır.

Bir kaşık balı bir su dolu bardağa bırakın ve bal çözünürse sahte baldır. Ancak bal dibe çökerse orijinal ham baldır.

Bunla beraber bir bardak su içerisine bir kaç damla sirke damlatın 30 saniye kadar bekleyin. Daha sonra ise bir kaşık balı sirkeli suya koyun. Bir süre içerisinde bal köpürürse sahte baldır çünkü içerisinde farklı kimyasal maddeler vardır. Ancak köpürmez ise organik ham bal olduğunu belirtebiliriz.

Sizlerde ham organik bal konusunda henüz dahi kararsızsanız eğer, web sitemiz kısmında yer alan ürünlerden organik ham bal satın alabilirsiniz.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat