5 Eylül 2019/Genel
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 252
  • 0

Pastörize, süt, maya gibi maddelerin içerisinde yer alan bakterileri ayırma işlemine denir. Pastörize işlemi sayesinde bakterilerden kurtulmuş oluruz. İçerisinde süt olan ve mayalanan besinlerde bakteri oluşur. Pastörize işlemi ise yiyecek ve içeceklerin belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılarak içerisinde yer alan bakterileri temizleme işlemidir. Pastörize işlemi sayesinde bakterilerden kurtuluyoruz ve sağlıklı bir şekilde beslenmeyi sağlıyoruz.

Ayrıca ısıl işlemi de vardır. Isıl işlemi ise, yoğurt, süt, yağ gibi besinlerde gerçekleşen pastörize işlemidir. Pastörize işlemi sayesinde bozulmaların önüne geçmiş olursunuz. Şoklama işlemi yapılarak ısıl yöntemi gerçekleştirilir. Isınma işlemi ile bakterilerin ölümü gerçekleştirilir.

Pastörize işlemi sayesinde bakterilerin nasıl öldüğünü sizlerle paylaşalım. Besinler proteinlerin bozulmasına sebep olmayacak derecede ayarlanır. Besinleri belirlenen sıcaklığa kadar ısıttığınız zaman zararlı bakteriler tarafından koruma işlemi gerçekleşir. Bakteriler kendini korumak için hücre duvarını kalınlaştırır ve diğer bakteriler de spor haline gelmeye başlar. Kısacası bakteri kendini sıcak ortama adapte eder ve bu ortama uyum sağlar.

Bu işlem sayesinde bakteri kendini sıcağa hazırlar. Fakat ısınan besin daha sonra kapatılır ve bakteri besin sıcaklığında hızlı bir şekilde düşüş yaşar. Kendini sıcak ortama hazırlayan bakteri bu ısı düşüşüne ayak uyduramayacağı için ortama uyum sağlayamaz. Hücre duvarı parçalanır ve bakteriler bu adımlar sayesinde ölürler. Yazdığımız bu işleme pastörize işlemi diyoruz ve pastörize işlemi sayesinde bakterileri öldürüyoruz.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat