3 Mayıs 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 557
  • 0

İnsanlar binlerce yıldır arıları tutuyor ve ballarını yiyorlar.

Bal peteği yemek, arıların emeğinin meyvesinin tadını çıkarmanın bir yoludur. Bunu yapmak, düşük bir enfeksiyon riskinden sağlıklı bir kalbe ve karaciğere kadar değişen sağlık yararları sağlayabilir.

Ancak, doğrudan petekten bal yemek de bazı riskler doğurabilir.

Bu makale peteklerin kullanımlarını, yararlarını ve tehlikelerini incelemektedir.

Petek Nedir?

Petek bal arıları tarafından bal ve polen depolamak veya larvalarını barındırmak için yapılan doğal bir üründür.

Bal balmumundan yapılmış, genellikle ham bal içeren bir dizi altıgen hücreden oluşur.

Ham bal, ticari baldan farklıdır çünkü pastörize edilmez veya süzülmez.

Petek ayrıca bir miktar arı poleni , propolis ve arı sütü de içerebilir – kendi kendine sağlık yararları olan ek arı ürünleri. Bununla birlikte, bunların sadece küçük miktarlarda bulunmaları muhtemeldir.

Balkonak Ham Ballarından Satın Al

 

Etrafındaki bal ve balmumu hücreleri de dahil olmak üzere tüm petekleri yiyebilirsiniz.

Ham bal süzülmüş baldan daha dokulu bir kıvamdadır. Ek olarak, balmumu hücreleri bir sakız olarak çiğnenebilir.

ÖZET

Petek, larva, bal ve polen depolamak için arılar tarafından yapılan doğal bir üründür. Tüm bal peteği yenilebilir – balmumu hücreleri ve içerdikleri çiğ bal dahil.

 

Petek karbonhidrat ve antioksidanlar açısından zengindir. Aynı zamanda, diğer bazı besinlerin eser miktarlarını da içerir.

Ana bileşeni, az miktarda protein, vitamin ve mineral sunan ham baldır – ancak% 95-99 şeker ve sudan oluşur.

İşlenmemiş olduğu için, ham bal , bal antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikler veren glukoz oksidaz gibi enzimler içerir.

Bu tür enzimler, çoğu ticari balı işlemek için kullanılan ısıtma ve filtreleme yoluyla yok edilir.

Ayrıca, çiğ balın yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi tatlandırıcılarla kirlenme olasılığı daha düşüktür ve ayrıca işlenmiş baldan daha fazla antioksidan içerme eğilimindedir.

Antioksidanlar , sağlığı teşvik eden, enflamasyonu azaltan ve vücudunuzu hastalıklara karşı koruyan faydalı bitki bileşikleridir. Hammaddelerde işlenmiş baldan 4,3 kat daha yüksek olabilir.

Polifenoller balın ana antioksidan türüdür. Araştırmalar diyabet, demans, kalp hastalığı ve hatta bazı kanser türlerinin riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Petek ayrıca, kalp sağlığına dayanıklı uzun zincirli yağ asitleri ve alkoller sağlayan balmumu içerir. Bu bileşikler kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

ÖZET

Ham bal ve bal mumu, bal peteğinin iki ana bileşenidir. Ham bal, enzimler ve antioksidanlar bakımından zengindir; balmumu, uzun zincirli yağ asitleri ve alkoller içerir – bunların tümü, sizin iyiliğiniz için faydalı olabilir.

Petek kalp sağlığını artırabilir 

Araştırma balmumu içinde bulunan uzun zincirli yağ asitlerinin ve alkollerin, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek kan kolesterol seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir.

Örneğin, bir inceleme balmumu alkollerinin “kötü” LDL kolesterolünü% 29’a kadar düşürürken “iyi” HDL kolesterolünü% 8-15 oranında artırdığını gösteriyor.

Bununla birlikte, bu derleme çalışmasında balmumu türevinden elde edilen yüksek seviyelerde izole edilmiş alkoller kullanılmıştır, bu da bal peteğinde az miktarda balmumu miktarının aynı etkileri üretip üretmeyeceğini bilmeyi zorlaştırmaktadır.

Bununla birlikte, balın kendisi aynı kolesterol düşürme yeteneğine sahip olabilir.

Küçük bir çalışma, katılımcılara günde 70 gram şeker veya bal verdi. 30 gün sonra, bal grubundakiler “iyi” HDL kolesterollerini% 3,3 artırdılar ve “kötü” LDL kolesterollerini% 5,8 düşürdüler.

Dahası, şekerin bal ile değiştirilmesi, trigliserit seviyelerinin % 19’a kadar düşürülmesine de yardımcı olabilir.

Ayrıca, balın antioksidanları, kalbinize giden arterleri genişletmeye yardımcı olabilir. Bu da kan akışını artırabilir ve kan basıncını düşürebilir, bu da kan pıhtılaşması, kalp krizi ve felç riskini azaltabilir .

ÖZET

Petek, kan basıncını, kan akışını ve “iyi” HDL kolesterol seviyelerini yükselterek, kan basıncını, trigliseritleri ve “kötü” LDL kolesterolü düşürerek kalbinize fayda sağlayabilir.

Enfeksiyonlara Karşı Koruyabilir

Petek, vücudunuzun belirli bakteri ve mantarlarla savaşma yeteneğini artırabilir.

Örneğin, test tüpü çalışmaları balmumu özler de dahil olmak üzere mantar ve hastalığa neden olan bakterilere karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

Bal ayrıca antimikrobiyal özellikleriyle de bilinir. Araştırmalar bağırsaklarınızı bağırsak paraziti Giardia lamblia’ya ( 24 ) karşı korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Ancak, bu etkileri doğrulamak için insan çalışmaları gereklidir.

ÖZET

Petek, vücudunuzun mantarlara ve bazı hastalıklara neden olan bakteri türlerine karşı savunmasını güçlendirebilir. Ayrıca bağırsaklarınızı belirli parazitlere karşı korumaya yardımcı olabilir. Ancak, daha fazla insan araştırması gerekiyor.

Çocuklarda Öksürüğü Azaltabilir

Petek ayrıca çocuklarda öksürüğün azaltılmasına yardımcı olabilir.

Çocuklar öksürüğe neden olabilecek üst solunum yolu enfeksiyonlarına yatkındır. Araştırmalar, balın bu öksürüğü bastırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada yatmadan 30 dakika önce 1/2 çay kaşığı karabuğday balı kadar az miktarda yemek yapmak, öksürük şurubundan çocukların öksürüğe bağlı rahatsızlıklarını azaltmada daha etkiliydi.

Karabuğday balı verilen çocuk grubu da öksürük şurubu verilmiş olanlardan ya da hiçbir şeyden daha iyi uyudu .

Petek, bal açısından zengin olduğu için muhtemelen aynı yararları sağlar.

Bununla birlikte, bal, genç bebeklere zarar verebilecek C. botulinum bakterilerinin sporlarını içerir . Bu nedenle, 12 ayın altındaki çocuklara bal veya bal peteği verilmemelidir ( 27 , 28 ).

ÖZET

Petek bal, çocuklarda öksürüğün azaltılmasına yardımcı olabilecek bal bakımından zengindir. Ancak, botulizm riski nedeniyle bir yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Diyabetli Kişiler İçin Potansiyel Şeker Alternatifi

Petek, şeker hastası olanlar için şekere iyi bir alternatif olabilir.

Bunun nedeni, balın şekerden çok daha tatlı olmasıdır, bu yüzden aynı tatlılık seviyesine ulaşmak için daha küçük miktarlara ihtiyaç vardır. Ek olarak, balın kan şekeri seviyesini rafine şekerden daha az arttırdığı görülüyor.

Bununla birlikte, bal hala kan şekeri seviyesini yükseltir – bu nedenle diyabet hastaları çok fazla tüketmemelidir.

Dahası, balmumu içinde bulunan alkoller , yüksek kan şekeri seviyelerine katkıda bulunan bir durum olan insülin direncini azaltmaya yardımcı olabilir .

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde yapılan küçük bir çalışma (NAFLD) – karaciğerinizde yağ biriktiren, genellikle insülin direncinin eşlik ettiği tıbbi bir durum – balmumu alkolünün insülin seviyelerini% 37 oranında düşürdüğü bulundu .

Bu düşük insülin seviyeleri, diyabetli insanlara da fayda sağlayabilecek düşük insülin direncini gösterebilir .

Yüksek kaliteli çalışmaların gerekli olduğunu unutmayın.

ÖZET

Petek, kan şekeri seviyesini rafine şekerden daha az arttırma eğilimindedir. Dahası, bal peteğinde bulunan bileşikler insülin direncini düşürmeye yardımcı olabilir – ama daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Karaciğer Fonksiyonunu Geliştirebilir

Petek daha sağlıklı bir karaciğere de katkıda bulunabilir .

24 haftalık bir çalışmada, karaciğer hastalığı olan kişilere günlük balmumu alkollerinin bir karışımı verildi. Özellikle, balmumu grubundakilerin% 48’i, karın ağrısı, şişkinlik ve bulantı gibi semptomlarda , plasebo grubunda sadece% 8’e göre bir azalma bildirmiştir .

Ayrıca, balmumu alkolü verilenlerin% 28’inde karaciğer fonksiyonu normale döndü – plasebo grubundakilerin hiçbiri ile karşılaştırıldığında.

Bu sonuçlar ümit verici görünmekle birlikte, aynı faydaları elde etmek için ne kadar petek tüketmeniz gerektiği açık değildir. Bu nedenle, güçlü sonuçlar alınmadan önce insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET

Bal peteğinde bulunan bal mumu alkolleri karaciğer fonksiyonlarını iyileştirebilir ve karaciğer hastalığı olan kişilerde semptomları azaltabilir. Ancak, daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.
Bu nasıl kullanılır

Petek, çeşitli şekillerde tüketilebilir.

Olduğu gibi yiyebilirsiniz, ancak sıcak ekmek veya İngiliz çöreği için mükemmel bir yayılmasını sağlar. Petek, ev yapımı tatlılarda tatlandırıcı olarak veya krep, yulaf ezmesi veya yoğurt üzerinde de kullanılabilir .

Bazı insanlar da aynı şekilde salataların üstünde veya meyve, şarküteri veya yaşlanmış peynirlerin yanında bir parça bal peteğinin tadını çıkarabilir.

Yerel sağlık gıda mağazasında veya çiftçi pazarında petek bulmanız muhtemeldir, ancak çevrimiçi olarak da satın alabilirsiniz.

Bal peteği seçerken, balın daha koyu, antioksidanlar gibi faydalı bileşiklerinin daha zengin olduğunu unutmayın.

Petek , oda sıcaklığında uzun süre saklanacaktır . Ne kadar uzun süre saklarsanız kristalize etme olasılığı o kadar artar, ancak kristalize edilmiş şekli yenilebilir kalır.

ÖZET

Petek, bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir veya çeşitli yemeklerin bir tarafı olarak kullanılabilir. Yerel çiftçi pazarında petek bulmanız muhtemeldir ve oda sıcaklığında saklamanız gerekir.

Potansiyel Tehlikeler

Petek, genellikle yemek için güvenli olarak kabul edilir.

Ancak, bal içerdiği için C. botulinum sporlarından kaynaklanan kirlenme riski vardır . Bunlar özellikle hamile kadınlar ve 12 aylıktan küçük çocuklar için zararlıdır.

Bazı durumlarda, büyük miktarda bal peteği yemek midenin tıkanmasına neden olabilir.

Bu oluşma riskini en aza indirmek için, günlük olarak büyük miktarlarda petek yemekten kaçınmak veya balmumu hücrelerini tükürmek en iyi olabilir.

Ayrıca, arı zehirine veya polene alerjisi olan kişiler, bal peteği yerken alerjik reaksiyona neden olabileceği için dikkatli kullanmak isteyebilirler.

Potansiyel faydalarına rağmen, petek yapının şeker bakımından çok yüksek kaldığına dikkat etmek önemlidir – bu yüzden ölçülü olarak yemek en iyisidir.

ÖZET

Az miktarda bal peteği yemek genellikle güvenli kabul edilir. Ancak, bebeğinize vermemelisiniz ya da botulizm riski nedeniyle hamileyseniz, onu yememelisiniz. Balın şekeri yüksek olduğu için, bal peteğinin yenmemesi de en iyisidir.

Son Olarak

Petek, ham bal içeren balmumu, altıgen hücrelerden oluşan doğal bir arı ürünüdür.

Bal ve tarağı yenilebilir ve enfeksiyonlarla savaşmak ve kalp sağlığını iyileştirmek gibi birçok sağlık yararı sunar. Petek ayrıca karaciğer fonksiyonunu artırabilir ve diyabetli insanlar için bir şeker alternatifi olarak hizmet edebilir .

Bununla birlikte, petek şekerler bakımından zengin kalır, bu yüzden ölçülü olarak tüketilmelidir.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Kategoriler:Bal / Genel / Sağlık
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat