24 Temmuz 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 306
  • 0

Petek balının faydalarından kısaca bahsedecek olursak, uykusuzluk probleminin önüne geçer, kilo alımını önler, ölü hücreleri ciltten atar ve cildi yeniler. Anemi hastalığına iyi gelir, kalp damar tıkanıklığının önüne geçer, alerjik hastalıkları önler. Bunlar birçok kişinin bildiği petek balının faydalarıdır. Ancak bazı uzmanlara göre balı peteğiyle tüketmek yanlış bir davranıştır.

Bu durumun açıklaması ise; petek aslında balın saklandığı kaptır. Yani nasıl nar, mandalina, karpuz, portakal gibi yiyeceklerin kabı varsa balın da kabı peteğidir. Bir uzman tarafından yapılan açıklamaya göre de petek balını üretmek için arılar büyük bir çaba sarf eder ve bu petekleri birbirlerine tutunarak terleme yoluyla elde ederler. 1kg petek yapan arı yaklaşıl 20-25 kg arasında bal kaybetmiş olur. Petekler arılar için bu kadar değerliyken bizimde kullanmayıp çöpe atmamız çok yanlış bir harekettir.

Petek balının çoğu kişi tarafında yararı görülmemekte ve açıklamalara göre suda çözünmeyen bal peteği, yaklaşık 68ºC’de eriyor ve 37 ºC sıcaklıkta olan midemizde hiçbir değişime uğramadan vücuda yarar sağlamadan bağırsaklar yoluyla dışar atılıyor. Daha önceden faydalı olarak yediğimiz petek balının bu şekilde faydasının olmadığını öğrenmek şaşırtıcı bir durumdur. Petek yerine içerisinde yer alan balı tüketmeniz daha mantıklı olacaktır. Balın bize kattığı yararları da sayfamızdan bulup okuyabilirsiniz.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat