12 Eylül 2019/Polen
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 273
  • 0

Bu yazımızda poleni nasıl saklayacağınız konusunda yardımcı olacağız. Aşağıda olan adımlar sayesinde arı polenini nasıl muhafaza edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

İlk olarak hamur haline getirip saklama yönteminden bahsedeceğiz. Kaynatılan ve soğutulmuş suyla karıştırılarak hamur elde edilir. Toprak bir kap içerisine sıkıştırılıp daha sonra ağır bir tahta ile katılır. 5 gün boyunca 36°C’de bekletilir. Başka bir yöntem ise; 1 ölçek toz şeker, 2 ölçek taze polenle karıştırılmalıdır.

Balkonak Taze Yaş Polen Satın Al

 

Daha sonra karışımın üzeri toz şeker ile kaplanır. Bu yöntem sayesinde küflenmenin önüne geçmiş olursunuz.

Poleni isteğe göre dondurarak da saklayabilirsiniz. Torbaların içine doldurularak -18°C’de saklayabilirsiniz. Dondurarak sakladığınız zaman taze polenlerle eş değer olduğunu belirtelim. İsteğe göre vakum ile saklama yöntemini de tercih edebilirsiniz.

Polenlerin piyasaya sunulması için iyi bir şekilde kurutulması gerekmektedir. Bu yüzden polenin su miktarı %5’in altına düşmemelidir. Polenlerin 45°C üzerinde olan sıcaklıkta tutulduğu zaman içindeki vitaminlerin kaybolması sebep olur. Bu yüzden balın değerini kaybetmemesi için 45°C’nin altında olan alanlarda tutulması gerekiyor.  Polen balını yukarıda olan yöntemler sayesinde saklayabilirsiniz.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat