29 Kasım 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 236
  • 0

Propolis Nedir?

Propolis adından da anlaşılacağı gibi, koruyucu veya polis anlamına gelir… Bu doğal bir mucizedir, çiçeklerden arılar tarafından üretilen bir şifa kaynağıdır. Propolis içeriğinin önemli bir kısmı flavonoid’dür. Propolis, Propolis değerini tam olarak anlayamasak da, polifenoller, fenolik asitler, terpenler, steroidler, minareler, amino asitler, B1, B2, C ve E vitaminleri gibi çok zengin içeriğe sahiptir. Balı seviyoruz ama doğal balı tükettiğimiz kadar Propolis tüketmiyoruz .

Evet, Propolis’in faydalarını duyduğunuzda şaşıracağınızı biliyoruz çünkü bu ürün tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır.

Propolis’in faydaları nelerdir?

Bağırsak sorunları için iyi:

Yapılan araştırmalara göre, Propolis’in parazitlerin bağırsaklarımızdaki büyümesini önlediği kanıtlanmış ve bağırsaktan çıkarılmasında fayda vardır.

Ülserlerin tedavisinde yardımcı olur.
Tıpkı bağırsaklarda olduğu gibi propolis, asit oluşumunu önleyen etkileri sayesinde midedeki zararlı bakterilerin giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle ülserlerin tedavisinde de faydalıdır.

Ağız sağlığı tedavilerinde sıkça kullanılır.
Propolisin antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu biliyoruz . Günümüzde propolis içeren birçok çeşit diş macunu vardır. Bu tür diş macunu, diş plağı oluşumunu önler ve patojenleri azaltır. Propolis, ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırmak ve ağızda pamukçuk oluşumunu azaltmak için oral bir durulama olarak da kullanılır. Ağrılı dişe diş macunu gibi uygulanırsa diş ağrısını azaltabilir.

Cilt bakımı ve cilt yaralanmaları için kullanılabilir.
Propolisin çoğunlukla dermatolojik ürünlerde kullanıldığını söyleyebiliriz. Propolis yara ve gleets iyileşmesinde etkili olduğu bulundu. Propolis ayrıca diyabetik ayaklarının kırıklarında alternatif adjuvan tedavi olarak kullanılır.

Onkolojik tedavilerde kullanılır.
Araştırmalara göre, Propolis kanser hücrelerini tedavi etme potansiyeline sahip. Tümör hücrelerine seçici olarak toksik özellik gösterir. Normal hücreler üzerinde çok az etkisi veya etkisi yoktur.

Jinekolojik hastalıklarda kullanılır.
Jinekolojik problemlerde antibiyotik kullanamayan kadınlar için Propolis alternatif olabilir.

Soğuk algınlığına karşı güçlü etkisi.
Propolis, soğuk algınlığına karşı çelik bir duvar gibidir, çünkü vücut direncimizi arttırır. Düzenli propolis kullanımıyla soğuk algınlığından kurtulabilirsiniz.

Unutmayın!
Bal çeşitlerinin tümü doğrudan tedavi amaçlı kullanılamaz. Tedavilere ek olarak kullanıldığında faydalıdır.

Gerçek ve doğal balların nereden bulunacağı sorulduğunda akla gelen ilk firma olan Balkonak Bal’ı buradan satın alabilir veya doğal balın satıldığı Avrupa’daki hemen hemen her pazarda bulabilirsiniz.

Balkonak markası altında ; birçok doğal bal türü ve kaliteli bal tadı vardır; Çiçek Balı, Çam Balı, Kestane Balı, Yayla Balı, Karaçalı Balı, Arı Sütü, Polen, Propolis ürünleri üretilmektedir


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Kategoriler:Bal / Genel / Polen / Sağlık
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat