14 Mayıs 2019/Genel
  • Tarafından balkonak
  • 382
  • 0

Propolis nedir?

Balın arıların yaptığı tek şey olmadığını biliyor muydun? Arılar ayrıca iğne yapraklı ağaçlar veya herdem yeşil yapraklardaki saptan propolis adı verilen bir bileşik de üretir. Sapı kendi akıntıları ve balmumu ile birleştirdiklerinde, kovanlarını oluşturmak için kaplama olarak kullanılan yapışkan, yeşilimsi kahverengi bir ürün oluştururlar. Bu propolis’tir

Binlerce yıl önce, eski uygarlıklar tıbbi özellikleri için propolis kullandı. Yunanlılar apse tedavisinde propolis kullanılır. Asurlar, enfeksiyonla savaşmak ve iyileşme sürecine yardımcı olmak için yaralara ve tümörlere koyduğu bilinir. Mısırlılar mumyaları mumyalamak için kullandılar.

Propolisin bileşimi arıların bulunduğu yere ve hangi ağaçlara ve çiçeklere erişebileceklerine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, Avrupa’dan gelen propolis, Brezilya’dan gelen propolis ile aynı kimyasal yapıya sahip olmayacaktır. Bu, araştırmacıların sağlık yararları hakkında genel sonuçlara varmalarını zorlaştırabilir.

Propolis’te iyileştirici bileşikler

Araştırmacılar propolis’te 300’den fazla bileşik tespit etmişlerdir. Bu bileşiklerin çoğu polifenol formlarıdır. Polifenoller, hastalıklarla savaşan ve vücuttaki hasarı önleyen antioksidanlardır.

Spesifik olarak, propolis flavonoidler adı verilen polifenolleri içerir. Flavonoidler bitkilerde bir koruma biçimi olarak üretilir. Genellikle antioksidan özelliklere sahip olduğu düşünülen gıdalarda bulunurlar:

meyve
yeşil çay
sebzeler

Araştırma ne diyor

Propolis’in antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak propolis hakkındaki bilimsel araştırmalar sınırlıdır. Araştırmacılar tam olarak nedenlerinden emin değiller, ancak arı ürünü bazı bakteri, virüs ve mantarlardan koruma sağlıyor gibi görünüyor.

Yaralar

Propolis, bir antifungal görevi gören bir flavonoid olan pinokembrin adı verilen özel bir bileşiğe sahiptir. Bu anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikler propolis’i yara iyileşmesinde yardımcı kılar. Bir çalışma , propolisin travmatik yanıkları olan insanlara, yeni sağlıklı hücre büyümesini hızlandırarak daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olabileceğini keşfetti.

Bir diğeri Güvenilir Kaynak çalışmasıTopikal bir propolis alkolik ekstraktının oral cerrahi yaralardaki mast hücrelerinin azaltılmasında steroid kreminden daha etkili olduğunu buldum. Mast hücreleri, iltihaplanma ve yavaşlayan yara iyileşmesi ile ilişkilidir.

Soğuk algınlığı

Herstat veya Coldsore-FX gibi yüzde 3 propolis içeren merhemler, iyileşme süresini hızlandırmaya ve hem soğuk hem de genital uçuklardan kaynaklanan yaralarda semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir Güvenilir Kaynak çalışmasıTopikal propolisin günde üç kez uygulandığında, soğuk yaraların tedavi edilmemesinden daha hızlı iyileşmesine yardımcı oldu. Araştırmacılar, propolis kreminin sadece bir kişinin vücudunda bulunan herpes virüsünün miktarını düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda vücudu gelecekteki soğuk algınlığı kırılmalarına karşı da koruduğunu buldu.

Kanser

Propolis’in bazı kanserlerin tedavisinde de rol oynadığı öne sürülmüştür. Birine göreGüvenilir Kaynak çalışmasıMaddenin anti-kanserli etkilerinden bazıları şunlardır:

kanserli hücrelerin çoğalmasını önleme
olasılığını azaltmak hücreleri kansere dönüşecek
Kanser hücrelerinin birbirlerine sinyal göndermesini engelleme

Çalışma ayrıca propolisin kanser için tamamlayıcı bir terapi (tek tedavi değil) olabileceğini de öne sürdü. Bir başka çalışma , Çin propolisini almanın, meme kanseri hücrelerinde anti-tümör etkileri nedeniyle meme kanserinin tedavisinde yararlı bir tamamlayıcı tedavi olabileceğini buldu.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat