12 Nisan 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 476
  • 1

Evde balın saflığı nasıl kontrol edilir?

Baldan elde edilen faydaların çoğunun tadını çıkarmak istiyorsanız. Balın saflığı, satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken şeydir. Balın saflığını doğrulamak için evde yapılabilecek bazı basit testler ve deneyler vardır. Hangi testleri denemelisiniz!

Balkonak Saf Hakiki Ballarından Satın Al

 

Herhangi bir test yapmadan önce, basit ve son derece basit bir “balın saflığını kontrol etme” yöntemi, satın almadan önce bal kavanozunun üzerindeki etiketi okumaktır. Üreticiler, üretilen bala eklenen katkı maddelerini ve ek maddeleri belirtmelidir. Böylece, organikse veya ekstra tatlıysa veya yapay lezzetlendiriciler eklenmişse, yalnızca etiketi inceleyerek yapabilirsiniz. Eğer bir arıcıdan doğrudan bal satın alıyorsanız, o zaman bal doğrudan kaynağından alırken, işlenmemiş ve işlenmemiş kalitede bir baldır . Testleri yapmadan önce sahte ve saf bal arasındaki farkı öğrenmenizi öneririz .

Balın saflığı için evde testler yapmak

Basit bir test bulmaya çalışırken, Bal’ın harika, lezzetli çeşidi size karşı çalışır. Farklı saf bal türleri, çok çeşitli yoğunluk, yanıcılık ve diğer özellikleri kapsayabilir. Aşağıdaki testler gerçek ilkelere dayanmakla birlikte, uygulamada sonuçlarınız yetersiz olabilir . Balın başarısız olup olmadığını veya tutarlı bir şekilde geçip geçmediğini görmek için bu testlerden birkaçını deneyin. Çoğu durumda, iyi bir tahminden daha fazlasını elde edemezsiniz. Hiç bir şişe balda ne olduğunu düşünmeyi bıraktın mı?

Devamını Okuyun % 100 saf bal ve katılmış balı nasıl ayırt edebiliriz?
Balın saflığını evde kontrol etmek için yapmanız gerekenler:

Başparmak Testi

Başparmak testi yapma prosedürü:

Başınıza aldığınız balın küçük bir damlasını koyun
Etrafa dökülüp dökülmediğini kontrol edin.
Eğer öyleyse, saf değil
Saf bal baş parmağınızla bozulmadan kalacaktır.

Sahte Bal Bulma Su Testi

İşte su testi nasıl yapılır:

Bir bardak suyla doldurun
Bardağa bir çorba kaşığı bal ekleyin
Katkılı veya yapay bal suda çözülür ve camın etrafında görürsünüz
Öte yandan saf bal, camınızın tam altına yerleşecek
Saf Balı Tanımak İçin Alev Testi
Organik balın yanıcı olduğunu biliyor muydunuz? İşte% 100 saf organik bal bilmek bir test.

Kuru bir kibrit çöpü alın
Ucu balın içine doğru batırın
Kibrit kutusuna yapışacak gibi yapışmasını bastırın
Bal safsa, kibrit çöpü kolayca yanar
Alev baldan yanmaya devam eder
Bununla birlikte, eğer safsızlık varsa, yanmayacaktır çünkü sahte bal safsızlıklardan biri olarak nem içerir.
Bunlar saf balı evde test etmenin basit ve yaygın yollarından bazılarıdır. Farkı anlatmanın başka bir yaygın yöntemi de aşağıdaki gibidir: bala bir miktar su ve 2-3 damla sirke özü ekleyin ve iyice karıştırın. Çözelti köpüklü hale gelirse, kesinlikle katkılı baldır.

Bal lekesi kağıdına veya kağıt havluya bırakılır Bal bal suyla seyreltildiyse, leke kağıdı gibi emici bir malzemenin üzerine emilebilir veya ıslak bir iz bırakabilir. Saf bal absorbe edilmemelidir, fakat ne yazık ki, çoğu şeker şurupuyla seyreltilmiş bal da yoktur.

Bal saflığını test etmenin başka yolları da var, ancak tartışmaları artırdılar. Tartışmalı olan en büyük sınavlardan biri “karınca testi” dir. Bir grup insan, karıncaların, şeker içeriği nedeniyle sahte balı cezbettiğini, ancak doğal haşere itici olan bir bileşeni nedeniyle saf balıyla ilgilenmediğini savunuyor. Bu testi destekleyecek çok fazla bilgi bulunmamakta ve ek olarak, küçük canlıların (karıncaların) gerçek bal üzerinde işlenmiş şekeri tercih etmelerinin bilinen bir nedeni yoktur. Karıncaların balın her yerinde her zaman “bulunamayabileceğini” unutmamak. değerlendirmesi. Tatlı bir sıvının, karıncalar için diğerinden daha çekici olmasının nedeni, sıvı yoğunluğu, çiçek türlerine bağlı olarak değişen tatlar gibi diğer faktörlerden de kaynaklanabilir.

Balınızın en kaliteli olduğundan emin olmak istiyorsanız, belki de organik bal almayı düşünmelisiniz. Balın organik olması ne demektir?

İlginç, sence de öyle değil mi? Balın saflığını kontrol etmek için hangi yöntemi denediniz?


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

1 Comment

  1. baltesti
    20 Nisan 2019 en 10:45

    Parmak testi gerçekten işe yarıyor mu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat