12 Nisan 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 431
  • 0

Saf Kestane balı Türkiye’nin bazı bölgelerinde arıcılar tarafından özenle üretilir ve satışa sunulur.

Özellikle Sakarya Sapanca başta olmak üzere Karadeniz bölgesi ve Yalova Adapazarı bölgelerinin yanı sıra Artvin’de de üretilmektedir. Kestane ormanlarının çok yoğun olduğu alanlarda Haziran ayına yakın günlerde ağaçların çiçek açmasıyla arıların ürettiği bu bal için saf bal olanı mucizevi etki sunmaktadır.

Balkonak Saf Kestane Balı Satın Al

 

Satışa çıkan kestane ballarının analizinde %40 kestane polen oranı ve %20 oranları yakalanmaktadır. Ancak Hakikikestanebali.com üzerinden %98’in üstünde gerçek kestane poleni sunan saf bala ulaşmak mümkün oluyor. Kestane balının saf olanı, diğer ballara oranla etki konusunda çok fazla öndedir.

Saf kestane balının özellikleri nedir?

 

Saf kestane balının özelliklerinin başında daha çok kırmızıdan siyaha kaçan bir renk tonuna sahiptir. Herhangi bir ışığa maruz kalmadan el değmeden tüketiciler için hazırlanır.

Tat konusunda acımsı bir tada sahip olan bu balın düzenli tüketimi çok önemlidir.

Kestane balı tüm balların en kaliteli olanıdır.

Özellikle Gürcistan’dan ülkemize saf olmayan kestane balları sokulmaktadır. Küçük olan bu ülkeden ülkemize gelen balın saflık oranı çok düşüktür. Ülkemizde kestane ağaçlarının sunduğu orman alanları daha büyük ve daha fazladır. Bu bakımdan sunduğu saflık oranıyla şifası diğer ballara oranla çok daha fazla oluyor.

Üretim konusunda sıkıntılı olan bu balın saf olanını sitemiz üzerinden hakiki ve organik tam saf şekilde satın alabilirsiniz.

 

Özellikle karadeniz bölgesinde orman gülü olarak anılan çiçeklerden alınan acı nektarın kestane balı ile birleşmesi tansiyon ve nabız düşürmektedir. Bu bakımdan düzenli ve belirtilen ölçülerde tüketilmesi çok önemlidir.

Saf kestane balının saf olmayan kestane balına göre yoğunluğu daha az ve rengi biraz daha açıktır. Bu bakımdan yoğunluk ve renk farkına bakarak biraz daha saf olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak bu durumu fazla ciddiye alıp sahte koyu ballardan almayınız. Balı bilinen güvenilen yerden veya sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Saf Bal Ne Demek?

Saflık kelimesi katkısız anlamı taşır. Bir ürünün içerisine dışarıdan yabancı madde katılmaması saflık olarak nitelendirilir. Bal olayına gelince Saf balın aslında özel bir çaba harcamadan direkt peteklerden süzülerek kaplara doldurulması durumudur. Şöyle ki; her petekten doldurulan bal saf bal olmaz. Arı balı yaparken çiçek nektarlarını kullanır. Bazı sahte üreticiler arıları ve kovanları olmasına rağmen arılara şeker yedirerek onları kovanlarına taşımasını ve bu şekilde bal yapmasını sağlayabilir. Çiçeklerden toplanmayan ve direk şeker ile peteklere doldurulan balda süzülebilir fakat gerçek bal değildir. Bu ballar su testinde de gerçek gibi çıkabilir fakat analiz edilmediği sürece balın gerçek olup olmadığı anlaşılmaz.

Saf bal ile alakalı diğer yazdığımız makaleleri aşağıda inceleyebilirsiniz

 


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat