31 Ağustos 2019/Bal
  • Tarafından İrem Mutlukaya
  • 284
  • 0

Bu yazımızda yayla balının özelliklerinden bahsedeceğiz. Bitlis ilinde tarihten gelen bir bal üretimi gerçekleşmektedir. Eski bal ve köklü bal şehri olarak bilinen Bitlis, iki yaylasında yetişen balın şifa kaynağı olduğu söylenir. Geven ve kekik yaylarında olan balların şifa özelliği vardır. Burada olan ballar kendi bünyesinde yer almaktadır.

Balkonak Yayla Balı Satın Al

 

Bitliste bulunan bal genellikle kasnak ve fenni kovan adında olan etrafı özel çamur ile sıvanan, silindir şekline sahip olan kovanlarda üretimi gerçekleşmektedir. Bu kovanlar Bitlis yöresine has kovanlardır. Bitlis’te olan kara kovan balı ünlü bir baldır. Bitlis Kara Kovan balını diğer ballardan ayıran özelliği yaylada yetişmesidir. 2 bin 500 metre yükseklikte endemik bitki türlerinden beslenen arıların ürettiği ballar oldukça kıymetlidir.

Katkısız olan Bitlis kara kovanının tadı oldukça güzel ve değerlidir. Ayrıca diğer ballara göre kokusu ve lezzeti farklıdır. Tamamen doğal olan ballar, yapay madde içermez. Balın faydası oldukça fazladır, bal değerli bir besin kaynağıdır ve günümüzde içerisine birçok madde katılarak piyasaya sunulmaktadır. Bal seçimi yaparken oldukça dikkat etmemiz gerekiyor ve ucuz ballardan uzak durmamız lazım.

Bitlis’in Geven ve Kekik yaylalarında olan balların endemik bitkilerden beslenen arılardan üretilen bal olması oldukça değerlidir. Şifa kaynağı olarak bilinen ballar yapay madde içermez. Lezzeti ve kokusu ile kendini belli eden balın insan sağlığı açısından oldukça önemli bir yeri vardır.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat