20 Nisan 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 754
  • 1

Hem balın hem de yoğurtun sağlığa faydaları hakkında ayrı ayrı birçok bilgi vardır. Fakat bu iki yararlı yiyeceği birleştirdiğinizde ne olur? Bu yiyeceklerin ayrı ayrı yararları vardır ve ikisi sağlık için birlikte ahenk içerisinde çalışabilir.

Bal: Kullanım ve Sağlık Faydaları

Balın uzun zamandan beri bir tatlandırıcıdan başka çeşitli kullanımları olmuştur. Antibiyotikler keşfedilmeden önce, balın antibakteriyel özellikleri, Bal web sitesinin Faydalarına göre, kesik ve yanıkların tedavisinde topikal olarak kullanılmıştır. Öksürük önleyici ve yüz maskesi olarak da kullanılmıştır. Olimpiyatların başlarına dayanan bal, antrenman öncesi veya yarış öncesi atıştırmalıklar için tercih edilen en iyi yemek olmuştur. Ancak anneler, çocuklarını 1 yaşın altındaki botulizm korkusuyla vermenin tehlikeli olduğunu biliyorlar.

Balkonak Ham Ballarından Satın Al

 

Esas olarak şekerden oluşan bal, az miktarda folat, C vitamini ve diğer esansiyel vitaminlerle birlikte az miktarda protein içerir. Ancak, balın temel besin değeri içerdiği minerallerden gelir. Bal için mevcut olan beslenme verilerine göre, Sadece bir ons, günlük 2.000 kalorili diyete dayalı olarak manganez ve günlük demir tavsiyenizin yaklaşık yüzde 14’ünü içerir. Bunlar vücudunuzun hastalıklardan korunmak ve düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu temel minerallerden bazılarıdır.

Yoğurt: Kullanımı ve Sağlıklı Faydaları

Yoğurtun hazmı kolaylaştırdığı uzun zamandır bilinmektedir, “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi”. Hem hayvanlarda hem de insanlarda, gastrointestinal sistemin, yoğurt tüketimiyle ilgili yararlarına ilişkin birçok çalışma yapılmıştır. Bazı çalışmalar yoğurtun kolon kanseri, kabızlık ve iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi bazı gastrointestinal problemler üzerinde olumlu etkilerini göstermiştir.

Bal ve Yoğurdu Birlikte Yemenin Yararları

Hem bal hem de yoğurtun çeşitli sağlık yararları sağladığına dair hiçbir soru yok, peki ya ikisinin kombinasyonu? Kombinasyonda, besleyici değerleri ve diğer yararları arttırılabilir. Baldan bir protein kaynağı ile birlikte yüksek glikoz içeriği dayanıklılık, ağırlık çalışması ve kas kurtarma için bugün bile en uygun seçimdir. Aşırı derecede besleyici bir atıştırmalık olarak yoğurt ve bal aynı zamanda karbonhidrat ve proteinlerin ideal bir dengesini sağlayan düşük kalorili, besleyici bir gıda olabilir. Balın besleyici içeriğini yoğurttaki amino asitlerle karıştırırken, vücudunuzun ideal bir sindirim elde etmesine yardımcı olursunuz. Bu da vücudunuzun tüm sistemlerinin en iyi sağlık için birlikte çalışmasına yardımcı olacaktır.

BAL VE YOĞURDU BİRLEŞTİRMENİN DÖRT AVANTAJI

Balın Yoğurt ile Karışırılmasının Faydaları

1. BAL VE YOĞURT BÜYÜK PROTEİN VE KARBONHİDRAT KAYNAKLARIDIR

Yoğurt protein ile doludur ve bal yüksek bir glikoz içeriğine sahiptir (bir karbonhidrat formu). Egzersiz yapan kişilerin devam etmeleri için her ikisine de ihtiyaçları vardır; her ikisi de dayanıklılık ve kas iyileşmesi için gereklidir.

Birlikte yendiğinde, yoğurttaki protein ve baldaki karbonhidratlar, egzersiz yapanların daha fazla enerjiye sahip olmalarını, daha hızlı bir iyileşme sürecine sahip olmalarını (yoğun egzersiz yapanlar için) ve doğal yolu iyileştirmelerini sağlayacaktır.

Haftada üç kez egzersiz yapıyorum – koşu bandını eliptik olarak kullanıyorum ve bir saat yoga yapıyorum. En sevdiğim egzersiz sonrası atıştırmalıklardan biri, bir çiseleyen ballı Yunan yoğurtudur (çoğu zaman bir çay kaşığı daha azdır).

Daha sonra her zaman harika hissediyorum ve en iyi yanı, hemen buzdolabına koşmam ve ilk şey (genellikle sağlıksız) görüyorum!

2. CİLT BAKIM REJİMİ OLARAK BAL VE YOĞURT

Bal ve yoğurdu birleştirmenin en popüler faydalarından biri, sağlıklı bir cilt elde etmenize yardımcı olmasıdır. Bu ikisi birleştirildiğinde, cildinize sağlıklı bir ışıltı kazandıracak peeling özellikleri sağlar!

Her zaman kendin yap, organik cilt bakımı tedavilerini bekliyorum. Yoğurt sadece buzdolabımda yemek için bir zımba değil, aynı zamanda nemlendirici ve cilt tamircisi olarak da hizmet vermektedir!

Güneşin altında biraz fazla zaman geçirdikten sonra yüzüme sade yoğurt uygularım, çünkü kırışıklıkları uzak tutmaya yardımcı olur. Ölü cilt hücrelerinden kurtulmak da çok iyidir! Balın eklenmesi pul pul dökülmesinde çok yardımcı olur.

3. AKNE TEDAVİSİ OLARAK BAL VE YOĞURT

Bal ve yoğurt kombinasyonu sadece cildin pul pul dökülmesi için mükemmel değildir. Birçok insan sivilce ile mücadele faydaları ile yemin ediyor.

Yoğurt, akne ile savaşmaya yardımcı olabilecek büyük bir çinko kaynağıdır. Sivilce ile ilgili problemleri olanlar topikal olarak çinko uygularlar (genellikle takviyelerle), ancak daha fazla insan, özellikle sivilce iltihaplı olanlar aslında yoğurt kullanmaya başladı!

Bal, cilt mikroplarını öldürmeye yardımcı olan antibakteriyel, antiseptik özellikler ve sinir bozucu kırmızı (ve ağrılı!) Akneyi azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özellikler içerir.

Bir yoğurt ve ballı yüz karışımı yapmak basittir. Tek ihtiyacınız olan iki yemek kaşığı sade yoğurt ve bir çay kaşığı çiğ bal. Karışımı temiz ve kuru bir yüze uygulayın. 10 dakika boyunca cildinizde bırakın, ılık suyla durulayın ve bir havluyla kurulayın.

Siz veya çocuklarınız sivilce ile ilgili sorun yaşıyorsanız, telaffuz edemeyeceğiniz kimyasallarla güçlü yüz sabunları kullanmaya başlamadan önce bunu denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bazen, doğal malzemeler kullanmak cevap!

4. PROBİYOTİK KAYNAĞI OLARAK BAL VE YOĞURT

Hem bal hem de yoğurt, temel olarak canlı sindirime yardımcı olan ve bağırsağınızı sağlıklı tutan bakteriler ve mayalar olan probiyotiklerle doludur. Bunlara “iyi bakteri” de denir.

Yoğurt, mide veya ishalim olduğunda (TMI için özür dilerim, ama hepimiz oradayız!) Sayısız kez bana yardımcı olan probiyotik lactobacillus içerir.

Yunan yoğurt biraz ekşi krema gibi tadı, bu yüzden biraz tatlılık eklemek için, her dozumda bir çorba kaşığı bal çiseliyorum. Araştırmamı yapmadan önce, balın da probiyotik içerdiğini bilmiyordum!

Balın bal arıları arasında endemik olan probiyotik bakteri içerdiği söylenir! Araştırmam, bakterilere arı poleninde ve kovandaki arı sütünde de bulunan Lactobacillus Kunkeei adını verdiğini ortaya koydu .

Siz bal ile yoğurdu daha önce karıştırdınız mı?, Bunu hiç düşündünüz mü 🙂


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

1 Comment

  1. dilemma
    20 Nisan 2019 en 10:46

    en çok sevdiğimmmm bal ve yoğurt, meyveli yoğurtlara 5 basar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat