20 Nisan 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 95
  • 1

Hem balın hem de yoğurtun sağlığa faydaları hakkında ayrı ayrı birçok bilgi vardır. Fakat bu iki yararlı yiyeceği birleştirdiğinizde ne olur? Bu yiyeceklerin ayrı ayrı yararları vardır ve ikisi sağlık için birlikte ahenk içerisinde çalışabilir.

Bal: Kullanım ve Sağlık Faydaları

Balın uzun zamandan beri bir tatlandırıcıdan başka çeşitli kullanımları olmuştur. Antibiyotikler keşfedilmeden önce, balın antibakteriyel özellikleri, Bal web sitesinin Faydalarına göre, kesik ve yanıkların tedavisinde topikal olarak kullanılmıştır. Öksürük önleyici ve yüz maskesi olarak da kullanılmıştır. Olimpiyatların başlarına dayanan bal, antrenman öncesi veya yarış öncesi atıştırmalıklar için tercih edilen en iyi yemek olmuştur. Ancak anneler, çocuklarını 1 yaşın altındaki botulizm korkusuyla vermenin tehlikeli olduğunu biliyorlar. Esas olarak şekerden oluşan bal, az miktarda folat, C vitamini ve diğer esansiyel vitaminlerle birlikte az miktarda protein içerir. Ancak, balın temel besin değeri içerdiği minerallerden gelir. Bal için mevcut olan beslenme verilerine göre, Sadece bir ons, günlük 2.000 kalorili diyete dayalı olarak manganez ve günlük demir tavsiyenizin yaklaşık yüzde 14’ünü içerir. Bunlar vücudunuzun hastalıklardan korunmak ve düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu temel minerallerden bazılarıdır.

Yoğurt: Kullanım ve Sağlık Faydaları

Yoğurtun hazmı iyileştirdiği uzun zamandır bilinmektedir, “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi”. Hem hayvanlarda hem de insanlarda, gastrointestinal sistemin, yoğurt tüketimiyle ilgili yararlarına ilişkin birçok çalışma yapılmıştır. Bazı çalışmalar yoğurtun kolon kanseri, kabızlık ve iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi bazı gastrointestinal problemler üzerinde olumlu etkilerini göstermiştir.

Bal ve Yoğurdu Birlikte Yemenin Yararları

Hem bal hem de yoğurtun çeşitli sağlık yararları sağladığına dair hiçbir soru yok, peki ya ikisinin kombinasyonu? Kombinasyonda, besleyici değerleri ve diğer yararları arttırılabilir. Baldan bir protein kaynağı ile birlikte yüksek glikoz içeriği dayanıklılık, ağırlık çalışması ve kas kurtarma için bugün bile en uygun seçimdir. Aşırı derecede besleyici bir atıştırmalık olarak yoğurt ve bal aynı zamanda karbonhidrat ve proteinlerin ideal bir dengesini sağlayan düşük kalorili, besleyici bir gıda olabilir. Balın besleyici içeriğini yoğurttaki amino asitlerle karıştırırken, vücudunuzun ideal bir sindirim elde etmesine yardımcı olursunuz. Bu da vücudunuzun tüm sistemlerinin en iyi sağlık için birlikte çalışmasına yardımcı olacaktır.

Siz bal ile yoğurdu daha önce karıştırdınız mı?, Bunu hiç düşündünüz mü 🙂

1 Comment

  1. dilemma
    20 Nisan 2019 en 10:46

    en çok sevdiğimmmm bal ve yoğurt, meyveli yoğurtlara 5 basar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *