17 Aralık 2019/Bal
  • Tarafından balkonak
  • 176
  • 0

Bal ve Arı Poleni Kolesterolü Düşürür

 

Çalışma, yüksek LDL kolesterol seviyenizi düşürmenin daha ucuz, daha güvenli ve daha lezzetli bir yolu olduğunu ortaya koyuyor.

Bir zamanlar tüm kolesterolün kötü olduğu ve diyet kolesterolünün yüksek seviyelerin nedeni olduğu düşünülmüştü. Onlarca yıllık düşük yağ ve kolesterol düşürülmüş diyetler, kardiyovasküler ölümlerde neredeyse hiç azalmaya neden olmaz. Artık diyet kolesterolünün sağlık için gerçekten çok önemli olduğunu ve kolesterol seviyelerine gelince izlemek için yüksek LDL seviyesinin yüksek olduğunu biliyoruz.

Peki HDL seviyelerini koruyarak LDL’yi nasıl düşürür ve kardiyovasküler riski nasıl azaltırız? Cevabı kilerinizde arı poleni ve bal gibi olabilir.

Bilim adamları, yüksek LDL (kötü kolesterol) ve düşük HDL (iyi kolesterol) hastalarının bal, arı poleni ve arı ekmeği ile tedavi edilmesinin etkinliğini değerlendirmek için yola çıktılar.

Arı ekmeği nedir? Görünüşe göre arılar polenlerini taze tüketmiyorlar. Bunun yerine, kovanı içine alırlar ve granülleri boş tarak hücrelerine paketlerler, onları nektar ve sindirim sıvıları ile karıştırırlar ve hücreyi bir damla bal ile kapatırlar. Bu şekilde işlendiğinde, polenler süresiz olarak sabit kalır. Arıcılar bu polenlere ‘arı ekmeği’ adını verir.

Çalışma

Kolesterolü kötü olan 39-72 yaş arası 157 hastaya (64 erkek ve 93 kadın) arı ürünleri uygulandı. Hastalar dört gruba ayrıldı: sadece yüksek kolesterol diyeti olan hastalar, yüksek kolesterol diyeti olan ve bal veya polen kullanan hastalar, sadece arı ekmeği alan hastalar ve kombine bir tedavi – diyet, bal ve arı poleni olan hastalar.

Bilim insanlarının buldukları, arı poleni ile birlikte bal alan hastalarda önemli bir hipolipidemik (kolesterol düşürücü) etkiydi – toplam kolesterol% 18, LDL kolesterolü ise% 23.9 azaldı. Arı ekmeğini tüketenlerde toplam kolesterolü% 15.7, LDL kolesterolü% 20.5 azaldı.

Arı Poleni ve Bal Kolesterol Protokolü

Ne yazık ki, son derece çabuk bozulabilen doğası nedeniyle, arı ekmeğinin gelmesi oldukça zor ve piyasada yaygın olarak bulunmuyor. Sorun yok çünkü araştırma, arı poleni ve bal tüketenlerin kendi başlarına arı grubunu yiyenlerden daha iyi olduğunu ortaya koymuşlardı – LDL% 20.5’e kıyasla% 23.9 azaldı.

Çalışmada, bazı önemli bilgiler olmadan, en önemlisi ne kadar arı poleni ve balın yutulduğu ve ne kadar süreyle alındığı belirtilmektedir. Peki sen ne yapacaksın? Daha fazla araştırma yapılıncaya kadar, kendi ‘bilim adamı’ olmanız ve kendi ‘kişisel denemenizi’ evinizin rahatlığında yapmanız gerekecektir.

Tavsiye ettiğim şey budur (her zaman olduğu gibi, Doktorunuza yutduğunuz şeyi ve nedenini bildirin)

Bazal kolesterol seviyenizi ölçtüğünüzden emin olun. Bu senin temelin. (Bunları elinizde bulundurduğunuzu farz ediyorum, aksi takdirde kolesterolünüzü düşürecek çözümler aramazsınız)
Günde 2 çorba kaşığı kadar 1 çorba kaşığı miktarda çiğ, pastörize edilmemiş bal almaya başlayın.

Arı poleni ile aynı yapın, günde 2 çorba kaşığı kadar 1 çorba kaşığı.
Bu kesin miktarları 3-6 ay boyunca alın ve sonra kolesterolünüzü tekrar test ettirin

.
LDL kolesterolünüz yeterli bir şekilde azaldıysa, bu günlük doza devam edin.

LDL kolesterolünüz yeterince düşmediyse, günlük dozu iki katına çıkarın ve 3-6 ay içinde tekrar test edin.

LDL kolesterolünüzü düşüren ve koruyan dozu sağlıklı seviyelerde tutana kadar dozu ayarlama ve tekrar test etme modeliyle devam edin.

Tavsiye Edilen Ham Bal ve Arı Poleni

Piyasada pek çok Ham bal ve arı poleni ürünü var, bunların birçoğu şüpheli içerik maddeleri ile kalitesi çok düşük. Sadece Balkonak Ham Bal ve Arı Poleni ürünlerini kullanır ve öneririm.


Yardıma mı ihtiyacınız var?
Lütfen konu altındaki yorumlardan bize yazın. Uzman arıcılarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.
Kategoriler:Bal / Polen / Sağlık
Etiketler:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp chat